Spotkanie z autorem serii książek dla dzieci „Pan Kuleczka” Wojciechem Widłakiem

Data: 2016-04-22

22 kwietnia hajnowską Miejską Bibliotekę Publiczną odwiedził Wojciech Widłak, znany i ceniony autor książek dla dzieci, który zyskał ogromna sympatię młodych czytelników między innymi serią przygód Pana Kuleczki. W spotkaniu, które odbyło się dzięki uprzejmości Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, uczestniczyły dzieci z Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce, a także pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 6, którzy zasilają szeregi klasowych Kółek Czytelniczych. Nie zabrakło też klubowiczów należących do bibliotecznego Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, którzy nie tak dawno sami czytali i rozmawiali na temat „Pana Kuleczki” w ramach spotkań DKK.

Rozemocjonowani młodzi czytelnicy wyczekiwali przyjazdu naszego gościa, który ubrany w elegancki melonik i muszkę, z tajemniczą, wielką skórzaną walizką wkroczył do Czytelni, w której odbywało się spotkanie. Ten niecodzienny widok zaskoczył dzieci, dla których kontakt z prawdziwym pisarzem to nie lada przeżycie, dlatego przywitały go głośnym „DZIEŃ DOBRY!!”. Autor, dla którego dziecięcy rozmówca nie jest kimś obcym, rozpoczął spotkanie zapytaniem publiczności, skąd znają Pana Kuleczkę, i czy chciałyby dowiedzieć się, jak narodził się pomysł na napisanie książek z przygodami tego zabawnego pana. Zaintrygowane dzieci z zaciekawieniem wysłuchały anegdoty opowiedzianej przez autora, który chcąc zaangażować swoją publiczność zapytał, co ich zdaniem jest potrzebne do napisania książki? Dzieci wymieniały przychodzące im na myśl atrybuty pisarskie, dzięki czemu bardzo szybko nawiązała się nić porozumienia i Pan Widłak zaprosił je do wspólnej zabawy. W tajemniczej walizce przechowywał on kukiełki postaci z przygód „Pana Kuleczki”, a zadaniem ochotników było odegranie scenki z przeczytanego przez autora fragmentu książki. Zabawy i śmiechu było co niemiara, z pozoru proste zadanie okazało się wyzwaniem, ale dzieci jak zwykle poradziły sobie doskonale.

Spotkanie przebiegało w niezwykle sympatycznej atmosferze, osoba Wojciecha Widłaka, podobnie jak bohaterowie jego książek, wywarła na hajnowskich uczniach i przedszkolakach ogromne wrażenie. Autor podkreślał wielokrotnie, jak ważne jest czytanie książek przez dzieci, jak ogromny wpływ ma to na ich rozwój i poczucie własnej wartości. Zachęcał najmłodszych do odwiedzania biblioteki, która jego zdaniem jest przyjaznym i centralnym punktem na mapie każdego miasta, a na bibliotekarzach spoczywa ogromny obowiązek, jakim jest rozbudzenie w dzieciach miłości do książek. Po spotkaniu dzieci ustawiły się w kolejce po książkę i autograf Wojciecha Widłaka, niektóre z nich przyniosły swoje domowe egzemplarze, w których poprosiły o dedykację autora „Pana Kuleczki”, a przedszkolaki podziękowały mu piękną laurką, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Dziękujemy Książnicy Podlaskiej – współorganizatorowi, za możliwość spotkania z Wojciechem Widłakiem.

Joanna Kisielewicz

Fot. Barbara Frankowska

Agnieszka Kazberuk

 

Data ostatniej zmiany: 2016-04-19 17:51:41

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook