Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali-Dąbrowiźnie

Data: 2014-05-30

Dnia 30.05.2014 r. mieliśmy zaszczyt gościć w bibliotece uczniów Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali-Dąbrowiźnie. Wizyta miała dla nas szczególne znaczenie, gdyż właśnie z Grali-Dąbrowizny pochodzi patron naszej biblioteki, dr Tadeusz Rakowiecki.

Gościom, przedstawiliśmy biografię Tadeusza Rakowieckiego w formie  prezentacji multimedialnej, ilustrowanej licznymi fotografiami i dokumentami jego przodków, najbliższej rodziny i samego doktora. Opowiedzieliśmy o życiu prywatnym i zawodowym, o jego pasjach i zainteresowaniach. Pokazaliśmy jak upamiętniamy jego sylwetkę tu w Hajnówce.

Zbliżyły nas wzajemne pytania, mile słowa, podziękowania i niezwykłe upominki.

"Moja miejscowość i jej okolica" to maszynopis który podarowali nam nasi goście. „Grala-Dabrowizna to malownicza wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, gminie Skórzec. (...) W XIX w. majątek Grala-Dąbrowizna z 630 morgami ziemi i pięcioma okolicznymi wsiami należał do Pauliny i Jarosława Rakowieckich. Obecnie miejscowość liczy 345 mieszkańców". Na obszarze dawnego majątku Rakowieckich znajduje się szkoła, liczy ok. 100 uczniów. Maszynopis zawiera historię i osiągnięcia szkoły. Ostatni rozdział stanowią: Znane postacie, a wśród nich biografia dr. Tadeusza Rakowieckiego.

"Lekarz wśród gwiazd - opowieść o doktorze Tadeuszu Rakowieckim" to kolejny jakże wspaniały prezent, w formie maszynopisu przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Grali-Dąbrowiźnie. Jest tu wiersz "Lekarz wśród gwiazd", opowiadanie ilustrowane kolorowymi rysunkami dzieci, są fotografie dokumentujące wystawę eksponowaną podczas Festiwalu Nauki i Sztuki w 2013 r. w Siedlcach, ponadto scenariusz spektaklu "Bliżej gwiazd" opracowany przez Koło dziennikarsko-teatralne tejże szkoły.

Po małym poczęstunku pojechaliśmy zwiedzić Izbę Pamięci dr. Tadeusza Rakowieckiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Hajnówce. Były pytania, rozmowy i wspólna fotografia. Pani Agnieszka Dołęga stwierdziła: „w kronice, na fotografii sprzed kilkunastu lat, w tym samym miejscu w Izbie dr. Tadeusza Rakowieckiego, są wasze mamy i ciocie, a teraz będziecie wy. Będzie to wspaniała pamiątka". Tak, to była kolejna wizyta dzieci z Grali-Dąbrowizny, pierwszy kontakt nawiązaliśmy z Gralą w 1998 r.  

Tym razem pod opieką pań: Agnieszki Dołęgi, Ewy Długosz, Beaty Błaszczak i Małgorzaty Kazimierczak przyjechało do Hajnówki ponad czterdzieścioro dzieci, by bliżej poznać sylwetkę dr. Tadeusza Rakowieckiego.

A my dowiedzieliśmy się z jaką troską szkoła w Grali-Dąbrowiźnie promuje i popularyzuje postać dr. Rakowieckiego. Poprzez działania szkoły, doktorem zainteresowały się media mazowieckie. Wśród uczniów wzrosło zainteresowanie astronomią. W Grali-Dąbrowiźnie planuje się budowę obserwatorium im. dr. Tadeusza Rakowieckiego.

Pani Bożenie Długosz dyrektor szkoły i całemu gronu pedagogicznemu szkoły składamy podziękowania i wielki ukłon za upowszechnianie sylwetki dr. Tadeusza Rakowieckiego.

 

                                                                                                                             Alla Gryc Fot. Paulina Młodzianowska

Data ostatniej zmiany: 2014-06-07 11:10:31

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook