„Sieciaki na wakacjach”

Data: 2014-08-22

22 sierpnia w Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Tadeusza Rakowieckiego zorganizowała piknik edukacyjny „Sieciaki na Wakacjach” dla dzieci od 4 do 12 lat. Piknik zrealizowano w ramach ogólnopolskiej akcji  Programu Rozwoju Bibliotek i Fundacji Dzieci Niczyje. Fundacja  prowadzi program Sieciaki.pl, którego celem jest prezentacja zagadnień bezpiecznego korzystania z Internetu.

Pogoda nie dopisała więc zdecydowaliśmy się na organizację wakacyjnego pikniku w  lokalu biblioteki.  Do dyspozycji dzieci przeznaczyliśmy trzy duże pomieszczenia, na co dzień wykorzystywane przez czytelników dorosłych: Czytelnię Książek, Czytelnię Prasy i Kafejkę Internetową. W Czytelni Książek, uruchomiliśmy Sieciokino, na dużym ekranie dzieci oglądały kreskówki oraz filmiki dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Wielkim zainteresowaniem cieszył się SiecioMat Losujący, przy którym dzieci sprawdzały swoją wiedzę  o bezpieczeństwie korzystania z Internetu i doskonale się bawiły. Zaimponowała nam wiedza dzieci.

W sąsiednim pomieszczeniu Czytelni Prasy było stoisko Sieciokonkursów, tu na wesoło weryfikowaliśmy wiedzę dzieci  na temat bezpiecznego surfowania w Internecie. Sieciakowa Strefa Rozrywki skupiła dzieci kolorujące rysunki,  rozwiązujące quizy, rebusy i zagadki związane z zagrożeniami online. Rysunki trafiły do Oddziału dla Dzieci, gdzie powstała kolorowa „sieciakowa wystawa”.

Megacentrum Zabezpieczeń uruchomiliśmy w Czytelni Internetowej. Tego dnia królowały tu dzieci poznając zawartości serwisu sieciaki.pl. Celem naszej akcji była promocja strony internetowej Sieciaki.pl oraz biblioteki jako miejsca spędzania wolnego czasu, edukacja dzieci o bezpieczeństwie i zagrożeniach Internetu i fajna zabawa. I była to fajna zabawa  i atrakcyjna edukacyjna akcja.

Była też Sieciakowa Biblioteka: książki, czasopisma min. komiksy związane z bezpiecznym użytkowaniem Internetu. Zapraszamy rodziców do lektury książek o zagrożeniach Internetu dla dzieci i młodzieży,  jest wiele tytułów wartych uwagi w zbiorach naszej biblioteki,

 Uczestnicy pikniku otrzymali dyplomy, plany lekcji  oraz naklejki upamiętniające udział w uroczystości. Sieciakowe plany lekcji, rozdajemy  jako nagrodę naszym aktywnym czytelnikom, którzy rozpoczynają rok szkolny.

Zainteresowanych nauczycieli zapraszamy na lekcje biblioteczne podczas których w zabawowej formie przedstawimy dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

Alla Gryc w imieniu zespołu pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce. Fot Ewa Kulik, Alla Gryc

 

Data ostatniej zmiany: 2014-08-20 22:02:24

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook