„W świecie baśni braci Grimm”

Data: 2015-01-16

Baśń uczy, bawi, wzrusza… - lekcja biblioteczna „W świecie baśni braci Grimm”

 „W świecie baśni braci Grimm” to nowa propozycja lekcji bibliotecznej kierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, z jaką wyszła Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce. Pretekstem do „odświeżenia” tematu baśni była przypadająca w tym roku 230. rocznica urodzin jednego z braci, Jacoba Grimma (04.01.), a także ogłoszony przez bibliotekę konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater baśni braci Grimm”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród hajnowskich przedszkolaków.

Któż nie zna „Kota w butach”, „Kopciuszka” czy „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”? Czytane przed snem przez rodziców lub dziadków baśnie są pierwszymi tekstami, z którymi stykają się dzieci. To one kształtują system wartości dziecka, morał płynący z każdej z baśni w prosty sposób uczy dzieci, co w życiu jest najważniejsze, wskazuje, które zachowania są złe i czego powinny się wystrzegać. Dzieci doskonale czują się w przestrzeni baśniowej, w której dwa światy, fantastyczny i ten realny, wzajemnie się przenikają.

W trakcie lekcji bibliotecznej dzieci bliżej poznają sylwetki Jacoba i Wilhelma Grimmów, a pomocna przy tym okazuje się krótka prezentacja multimedialna. Przedszkolaki dowiadują się z niej, jak wyglądali i czym zajmowali się bracia Grimmowie, jak upamiętniono ich wkład w naukę i literaturę. Ciekawostką są na pewno ilustracje do baśni, pochodzące z pierwszych wydań „Baśni braci Grimm”, które zdecydowanie różnią się od tych współczesnych, o czym mogły się przekonać przedszkolaki, które 16 stycznia odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną. Pięciolatki z Przedszkola Nr 1 (pod opieką Pani Agnieszki Pieśluk), Nr 2 (pod opieką Pani Barbary Kiślak) oraz grupa dzieci z Przedszkola „Leśna Kraina” (pod opieką Pani Małgorzaty Palenceusz) z zainteresowaniem obejrzały prezentację i wysłuchały baśni, które na te okazje przeczytała im pani bibliotekarka prowadząca lekcję – Joanna Kisielewicz. Dzieci z entuzjazmem komentowały i wynajdywały różnice w sposobie, w jakim ilustrowane były baśnie kiedyś i współcześnie; z pomocą Pań przedszkolanek próbowały interpretować tekst przeczytanych baśni. Przedszkolaki chętnie wymieniały swoich ulubionych bohaterów, a także tytuły baśni, które czytają z największą przyjemnością. Te entuzjastyczne reakcje świadczyły, że nowa propozycja lekcji bibliotecznej szczególnie przypadła do gustu tym młodym czytelnikom i miłośnikom książek.

Zachęcamy inne grupy szkolne i przedszkolne do udziału w zajęciach „W świecie baśni braci Grimm”, ponadczasowy charakter i wartości płynące z tekstów zebranych przez Jacoba i Wilhelma Grimmów są doskonałą formą nauki i kształtowania systemu wartości każdego dziecka.

 Joanna Kisielewicz, fot. Anita Sacharczuk 

 

 

Data ostatniej zmiany: 2015-01-22 19:28:43

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook