Poznajemy zwierzęta egzotyczne

Data: 2015-02-17

Grupa pięciolatków z Przedszkola Nr 2 wraz z Panią Barbarą Kiślak po raz kolejny odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce, tym razem dzieci zgłębiały swoją wiedzę o zwierzętach egzotycznych. Spotkanie było doskonałą okazją do sprawdzenia stanu świadomości przedszkolaków o tym, które zwierzęta nazywamy egzotycznymi i dlaczego, a także gdzie możemy je spotkać. Pięciolatki doskonale odpowiadały na pytania zadawane przez prowadzącą lekcję bibliotekarkę, z zaciekawieniem przystąpiły do przeglądania przygotowanej na ten temat literatury. Pięknie wydane, ilustrowane wydawnictwa popularno - naukowe przyciągnęły uwagę nawet tak wymagających czytelników jakimi są dzieci. Ciekawostki przyrodnicze i kolorowe fotografie pomagają poznać życiowe zwyczaje egzotycznych zwierząt i oswajają młodego czytelnika z różnorodnością fauny na świecie.

Atrakcją okazała się zaproponowana przez bibliotekarkę zabawa w rozpoznawanie odgłosów dzikich zwierząt. Pomocna w tym zadaniu okazała się oczywiście książka, w której po przyciśnięciu odpowiedniego miejsca można usłyszeć odgłos dzikich zwierząt. Zabawy i śmiechu było co nie miara, w efekcie przedszkolaki same próbowały naśladować głosy egzotycznych zwierząt.

W dalszej części spotkania dzieci pracując w dwuosobowych zespołach ćwiczyły swoją spostrzegawczość. Otrzymały karty, na których ukryta była droga, którą musi pokonać mały pingwinek, aby dotrzeć do swoich rodziców. I z tym zadaniem poradziły sobie bezbłędnie, a nagrodą za wykonanie zadania były uwielbiane przez przedszkolaków zagadki przyrodnicze. Na koniec zajęć bibliotekarka przeczytała zabawny wiersz „Zebra” autorstwa Rafała Witka, pochodzący ze zbioru „Ale heca! Ale draka!: nowe wiersze o zwierzętach”.

Wizyta w bibliotece była też okazją do obejrzenia dwóch wystaw eksponowanych aktualnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Pierwsza z nich, to prace plastyczne wykonane przez hajnowskie przedszkolaki na zorganizowany przez bibliotekę konkurs „Mój ulubiony bohater baśni braci Grimm”, wyeksponowana w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.  Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem oglądały też pokonkursowe komiksy „Tajemnice wilka i rysia w prastarej Puszczy –  jak polubić i chronić duże drapieżniki?” Wystawę zorganizowała biblioteka we współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym i można ją podziwiać w Małej Galerii na I piętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej do końca lutego 2015 r. 

                                                                      Joanna Kisielewicz, fot. Anita Sacharczuk

 

Data ostatniej zmiany: 2015-02-24 21:15:18

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook