Kreatywni hajnowianie w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Data: 2013-05-15

Uwieńczeniem Tygodnia Bibliotek, z zgodnie z ogólnopolskim hasłem obchodów "Biblioteka Przestrzenią Dla Kreatywnych", Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego zorganizowała spotkanie kreatywnych hajnowian. Gośćmi wieczoru były osoby, z którymi instytucja systematycznie współpracuje już od wielu lat przy realizacji rożnego rodzaju spotkań, wystaw, wernisaży i małych form wydawniczych.

Zaszczycili nas swoją obecnością artyści: Zbigniew Budzyński, Wiktor Kabac i Stanisław Żywolewski. Środowisko fotografików reprezentowali, Grzegorz Pietraszek, Lech Pilski i Tomasz Onikijuk, który pierwszą wystawę swoich fotografii pt. „Zaduszki w obiektywie Tomasza Onikijuka” pokazał w Małej Galerii, a ostatnimi czasy spędziliśmy w bibliotece kilka wieczorów oglądając filmy w jego reżyserii. O swojej wieloletniej pasji fotografowania opowiadał Lech Pilski, autor wystawy „Cztery Pory Roku”, aktualnie eksponowanej w bibliotece. Korzystając z okazji Dyrektor MBP Halina Wojskowicz przekazała Lechowi Pilskiemu podziękowania i słowa uznania, adresowane do autora, które słyszymy od czytelników zwiedzających Jego wystawę.

Marzanna Janik Lipczyńska niebywale uczuciowo opowiedziała o swojej miłości do teatru. Z wielkim wzruszeniem mówiła sztukach teatralnych realizowanych z młodzieżą w Liceum Ogólnokształcącym im M. Skłodowskiej Curie i radości z pracy ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku nad realizowaną sztuką „Wizyta Starszej Pani”, której premiera odbędzie się 12 czerwca w Hajnowskim Domu Kultury.

Z rozrzewnieniem wspominał epizody i zabawne wydarzenia z historii Teatru Amatorskiego prowadzonego w Hajnówce przez Siekierzyńskich i Aleksego Zina, Edward Poniecki były aktor, który ponownie powrócił do teatru jako aktor, pod namową Antoniny Skoruk, mecenas realizowanej sztuki „Wizyta Starszej Pani”.

Antonina Skoruk podkreśliła doniosłość Dyskusyjnego Klubu Książki funkcjonującego od lat przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. Ktoś kto czyta książki żyje więcej niż jednym życiem. Stwierdziła , że … to jedno z najmilszych spotkań jakie się odbywają właśnie w bibliotece… na co dzień brakuje nam rozmów, a rozmowy są nam wszystkim potrzebne.

Joanna Sapieżyńska i Ryszard Pater, którzy są autorami licznych publikacji wydawniczych opowiadali o swoich pasjach historycznych, jak powstawały ich książki i rozwijały się zainteresowania poszukiwawcze. Dr Artur Michałowski mówił o pracach naukowych i zrównoważonym rozwoju na rzecz lokalnego środowiska.

Prof. Janina Grochowska opowiedziała o sobie, o Hajnówce jako mieście Jej urodzenia i młodości, o związkach z Witowem, podkreślając wartość wydawnictw regionalnych, tak oczekiwanych przez hajnowian mieszkających tu w Hajnówce i innych regionach Polski i świata.

Wieczór przebiegł w serdecznym i jakże przyjaznym nastroju. Edward Lipiński, autor kilku tomików poetyckich czytał swoje nowe wiersze, aforyzmy i haiku.

Wiktor Kabac, mówił o sztuce, o swojej drodze twórczej, podkreślił cykl poświęcony Kuropatom, miejscu ofiar pomordowanych żołnierzy, położonym na Białorusi, podkreślił znaczenie Małej Galerii funkcjonującej w bibliotece. Niewielka przestrzeń. Ogromny przepływ ludzi. Te wystawy zaczepiają ludzi, nie pozwalają spokojnie przejść, zatrzymują człowieka.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystaw eksponowanych w Małej Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce.

Alla Gryc

Fot. Paulina Młodzianowska i Janusz Antipow

Data ostatniej zmiany: 2013-05-20 15:11:11

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook