Przedszkolaki w bibliotece

Data: 2015-04-15

15 kwietnia 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce odbyło się spotkanie dzieci z Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi z dr. Tomaszem Samojlikiem.

Dr Samojlik jest laureatem konkursu „Popularyzator nauki” organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce. Oprócz prowadzenia badań naukowych w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, dr Samojlik zajmuje się także tworzeniem komiksów przyrodniczych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.

Nasz gość w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiedział dzieciom o napisanych przez siebie książkach, a także o tych, które są dopiero w przygotowaniu i niedługo się ukażą. Opowiadał również o swojej pracy, pasjach, zainteresowaniach oraz planach na przyszłość. Jednak najważniejszym punktem spotkania była prezentacja pierwszego odcinka serialu animowanego przedstawiającego życie mieszkańców puszczy, w tym m.in. rodziny żuberka Pompika.

Serial ma nie tylko zaznajomić dziecięcego odbiorcę z życiem żubrów oraz innych mieszkańców lasu, ale też rozbudzać ciekawość świata i zachęcać do aktywnego, samodzielnego odkrywania jego tajemnic. Dzięki serialowi dzieci poznają rodzinę żubrów, która będzie odbiciem ludzkiej rodziny z kochającą i ciepłą mamą, pozornie groźnym, lecz w istocie czułym ojcem, młodszą i czasem zupełnie naiwną siostrą Pompika, a ciekawy świata Pompik ciągle będzie się pakował w tarapaty. Serial powstaje w studiu animacji EgoFilm, które otrzymało wsparcie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, na opracowanie scenariuszy odcinków, projekty postaci oraz odcinek pilotażowy.

Dzieci obejrzały pierwszy odcinek serialu wprowadzający do stworzonego przez doktora Samojlika świata, natomiast pozostałe odcinki oparte będą już na konkretnych rozdziałach wszystkich czterech tomów o przygodach żubra Pompika jakie ukazały się dotychczas. Na potrzeby animacji książkowe rozdziały zostały nieco zmodyfikowane. Jako autor scenariuszy pan Tomasz dbał jednak o to, by zachowane zostały, a nawet wzbogacone, informacje przyrodnicze zawarte w każdej z opowieści.

Nasz gość opowiedział również o swoim nowym projekcie – słuchowisku, które powstaje na podstawie komiksu „Ryjówka przeznaczenia". Jest to historia opowiadająca o najmniejszym z żyjących w Europie ssaków. Dobrzyk, bohater komiksu, ma ocalić dolinę ryjówek. Pod pozorem pełnej przygód i perypetii opowieści pan Tomasz starał się w komiksie oraz scenariuszu słuchowiska przemycić cały szereg informacji związanych z życiem mało znanych, a niezwykle ciekawych zwierząt, jakimi są ryjówki, zębiełki i rzęsorki. Komiks i słuchowisko mają też silne przesłanie ekologiczne. Jednakże audio ma być przede wszystkim doskonałą zabawą dla młodszych i starszych słuchaczy.

Na zakończenie spotkania dzieci obdarowały pana Tomasza własnoręcznie wykonanymi pracami przedstawiającymi bohaterów książek naszego gościa.

Dziękujemy serdecznie Panu Tomaszowi Samojlikowi za wspaniałe spotkanie i za poświęcony nam czas. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania wzbogacą wiedzę naszych przedszkolaków na temat otaczającego świata i zachęcą dzieci oraz rodziców do czytania książek.

Agnieszka Kazberuk

fot. Marta Kowalska

 

Data ostatniej zmiany: 2015-04-23 11:22:26

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook