Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Data: 2015-04-23

23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To bardzo ważne święto księgarzy i bibliotekarzy, dla których książka jest nieodłącznym atrybutem ich zawodu. Historia i tradycja Międzynarodowego Dnia Książki sięga 1926 r., kiedy to w Katalonii po raz pierwszy zaczęto obchodzić dzień książki, właśnie 23 kwietnia, wtedy bowiem wypada rocznica śmierci wielkich pisarzy – Cervantesa, Szekspira i de la Vegi.  O święcie tym pamiętały dzieci z Przedszkola Nr 2 w Hajnówce, które wraz z Panią Agnieszką Charytonow odwiedziły naszą bibliotekę.

Prowadząca spotkanie pani bibliotekarka opowiedziała przedszkolakom o tradycji tego święta, wytłumaczyła, dlaczego jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w świecie książek i literatury. Przy okazji, zaprezentowała nowości wydawnicze dedykowane najmłodszym czytelnikom. Pięknie wydane i ilustrowane książki, nowe serie wydawnicze cieszą dzieci szczególnie, zachęcając do tego by sięgać po książkę z własnej, nieprzymuszonej woli, czego żywym dowodem była spontaniczna reakcja przedszkolaków, które z zachwytem oglądały przygotowane na tę okazję publikacje. 

Jednak punktem kulminacyjnym spotkania było wykonanie autorskiej książki dzieci pt. „Mój ulubiony bohater bajek”. Przedszkolaki wcześniej przygotowały ilustracje z ich ulubionymi postaciami bajkowymi, a pani bibliotekarka, posługując się bindownicą - specjalistyczną maszyną używaną w każdej bibliotece, nadała ilustracjom książkową formę. Było to niesamowite przeżycie, dzieci pękały z dumy oglądając końcowy efekt ich pracy.

                Cały zespół pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego dziękuje Pani Agnieszce Chartonow i jej przedszkolakom za odwiedziny w tym szczególnym dla bibliotekarzy dniu. Cieszymy się, że nasza całoroczna współpraca owocuje wzrostem czytelnictwa wśród najmłodszych, którzy czerpią same korzyści płynące z kontaktu z literaturą.

                                                                                           Joanna Kisielewicz, fot. Marta Kowalska

 

Data ostatniej zmiany: 2015-04-28 16:36:45

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook