Dzień Dziecka w Bibliotece

Data: 2015-06-01

„Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” to hasło towarzyszące ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Troska o wychowanie młodego pokolenia czytelników jednoczy w działaniach, czego przykładem jest na pewno tegoroczna akcja Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce, które wspólnie z  Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Tadeusza Rakowieckiego  zorganizowało otwartą imprezę czytelniczą pod hasłem „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”.

Pomysłodawczynią i koordynatorem hajnowskich działań  popularyzujących czytelnictwo dzieci jest Pani Elżbieta Sterlingow, nauczyciel i logopeda pracująca na co dzień  w  Przedszkolu Nr 5. Troska i odpowiedzialność za rozwój nie tylko prawidłowej mowy, ale przede wszystkim osobowości i przyszłego światopoglądu, motywują ją do podejmowania różnych działań, a  trwający właśnie IV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (30.05-6.06.2015) był doskonałym momentem do zorganizowania spotkania z rodzicami, dziećmi i kadrą pedagogiczną z miejskich placówek przedszkolnych, którzy   1 czerwca licznie przybyli do biblioteki. W świątecznej atmosferze, wszak jest to szczególna data w kalendarzu każdego rodzica i dziecka, powitały gości Panie Elżbieta Sterligow i Alla Gryc – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pani Sterligow przedstawiła główne zamierzenia akcji, przypomniała rodzicom o korzyściach płynących z codziennego czytania dziecku, podkreśliła ważną rolę  instytucji takich jak przedszkole czy biblioteka w procesie wychowania i kształtowania osobowości dorastającego dziecka. Dyrektor Alla Gryc wymieniła wszystkie działania podejmowane przez bibliotekę  na polu popularyzacji książki i czytelnictwa, co na pewno stanowi ważny element w codziennej pracy bibliotekarza. Lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, konkursy czytelnicze i plastyczne to jedne z wielu propozycji dedykowanych najmłodszym użytkownikom.  Głos zabrała też pani Jolanta Stefaniuk, przedstawiciel Urzędu Miasta, dziękując organizatorom za tegoroczną edycję akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, przekazała również koszyk słodkości dla świętujących Dzień Dziecka przedszkolaków.

Występ dzieci z Przedszkola Nr 5, które pod opieką pań Barbary Dmitruk i Doroty Jurczuk, przygotowały krótki program artystyczny był doskonałym wprowadzeniem do dalszej części spotkania. Zaproszeni na tę okazję dyrektorzy hajnowskich przedszkoli głośno przeczytali swoje ulubione wiersze z kanonu poezji dziecięcej. Zwieńczeniem imprezy było wręczenie wszystkim obecnym na spotkaniu dzieciom książek, ufundowanych przez Burmistrza Miasta, Jerzego Siraka. Organizatorzy podziękowali rodzicom wspierającym ich w działaniach i ich cudownym dzieciom, których spontaniczność i entuzjazm jest najlepszą zachętą do organizowania podobnych imprez. Liczymy, że inicjatywa podjęta przez Przedszkole Nr 5 będzie kontynuowana w kolejnych latach. Pamiętajmy, że w nawyku codziennego czytania dziecku drzemie ogromny, często niedoceniany potencjał, którego owocem jest radosne, pewne siebie i ciekawe świata dziecko.

                                                                       Joanna Kisielewicz

 

Data ostatniej zmiany: 2015-06-07 11:59:04

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook