Niecodzienny pociąg i jego pasażerowie

Data: 2015-06-02

„Lokomotywa” Juliana Tuwima nie bez powodu należy do klasyki polskiej poezji dziecięcej i można zaryzykować stwierdzenia, że w wierszu tym Tuwim wspiął się na szczyt wirtuozerii słowa. Dynamiczny, pełen dźwiękonaśladowczych środków, okraszony tuwimowskim humorem wiersz wychował kilka pokoleń czytelników, którzy za każdym razem słysząc „Lokomotywę” nie mogą powstrzymać się przed przyłączeniem się do wspólnej recytacji. Wiersz Tuwima uczy, bawi, jest też inspiracją do wielu ciekawych zajęć z dziećmi, o czym mogliśmy się przekonać 2 maja 2015 r., goszcząc w naszych bibliotecznych progach najprawdziwszą w świecie lokomotywę… Wyruszyła ona z Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce; w wagonach, oprócz oczywiście krów, grubasów, bananów, armaty i fortepianów zasiadły przedszkolaki, które recytując strofy wiersza przeszły przez miasto i zatrzymały się przed Miejską Biblioteką Publiczną.

Lokomotywę wraz z jej pasażerami na stacji BIBLIOTEKA powitała Dyrektor Alla Gryc. Dzieci, zachęcone entuzjastycznym przyjęciem, chętnie przyłączyły się do wspólnej, głośnej recytacji wiersza Juliana Tuwima. Ekspresyjna interpretacja przedszkolaków zrobiła wrażenie nie tylko na bibliotekarkach, ale wzbudziła też zainteresowanie przechodniów, którzy zatrzymywali się, by z uśmiechem przyjrzeć się temu niecodziennemu widokowi. W nagrodę, oprócz gromkich braw, wszystkie dzieci otrzymały specjalne naklejki z napisem „PRZYJACIEL KSIĄŻKI” i lizaki. Przedszkolaki, zadowolone i podekscytowane, wyruszyły w drogę powrotną, żegnając się z pracownikami biblioteki.

 Nieprzypadkowo biblioteka była „stacją docelową” korowodu przedszkolaków, bowiem miejsce to odgrywa ważną rolę na mapie każdego dziecka, które to przestępując biblioteczne progi wkracza w magiczny świat literatury i książek. Wiek przedszkolny to doskonały czas, aby zapisać dziecko do biblioteki, jest to ten okres w jego życiu, kiedy chłonie najwięcej, to najlepszy moment na wyrabianie pozytywnych wzorców i nawyków, jakim na pewno jest czytanie książek. Dlatego też zachęcamy wszystkich rodziców, by wraz ze swoimi pociechami odwiedzali Oddział dla Dzieci i Młodzieży, korzystali z naszej bogatej oferty książkowej, dostosowanej do potrzeb dzieci w każdym wieku.

                                                    Joanna Kisielewicz

Data ostatniej zmiany: 2015-06-07 12:15:44

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook