Stowarzyszenie Potomków Pierwszych Hajnowian

Data: 2015-08-28

Wspólna pasja jednoczy w działaniu, tym bardziej, kiedy pomostem łączącym ludzi jest historia. Po raz kolejny hajnowianie udowodnili, że przeszłość to ogromna, niezgłębiona  skarbnica wiedzy i tradycji, a duma płynąca z faktu przynależności do jakże znanych i ważnych w historii naszej miejscowości rodów, to doskonała motywacja do podejmowania ciekawych działań. Stowarzyszenie  Potomków Pierwszych Hajnowian, bo pod taką nazwą funkcjonują od niedawna, to w większości mieszkańcy jednej z najstarszych hajnowskich ulic – Lipowej. Kowszyłowie, Wołczykowie, Melcerowie, Bujnowscy, Sawiccy i Kicelowie nieprzypadkowo zasilają szeregi stowarzyszenia, wszak są antenatami pierwszych mieszkańców nie tylko ulicy Lipowej, ale i Hajnówki. Już w 1795 r. w Inwentarzu Leśnictwa Królewskiego pojawiają się nazwiska strażników Puszczy: Jana Kowszyło, Omelana Kowszyło, Gryki, Wołczyka i Melcera.

28.08. 2015 r. w Czytelni dla Dorosłych odbyło się zebranie zrzeszonych, wybrali oni bibliotekę jako miejsce swojego kolejnego spotkania, gdyż jak wiadomo, posiada ona w swoich zbiorach niezwykle bogatą Kolekcję Regionalną. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego powitała obecnych na spotkaniu członków stowarzyszenia, któremu przewodniczy Pani Mirosława Piwowarczyk. Pani Alla Gryc, od lat zaangażowana w działania popularyzujące historię Hajnówki i Puszczy Białowieskiej, pogratulowała mieszkańcom Lipowej pomysłu i zapału. Z niekłamanym wzruszeniem przywitała też osoby młode, które również przybyły na spotkanie. Prezentacja multimedialna o historii naszej miejscowości, wzbogacona o nowe mapy i dokumenty, przybliżyła zebranym najważniejsze fakty z historii Hajnówki i Puszczy Białowieskiej. Wypowiedź i prezentację multimedialną uzupełniał bogaty wybór literatury o historii naszego miasta i regionu, a także przygotowane na te okazje teczki z unikalnymi informacjami pochodzącymi z zasobów Encyklopedii Puszczy Białowieskiej, między innymi „Handlowcy i usługodawcy międzywojennej Hajnówki”  w opracowaniu Piotra Bajki. Materiały te okazały się być  nie lada gratką dla pasjonatów.  Wiele wspomnień wywołał album wydany przez bibliotekę w 2007 r. „Hajnówka w starej fotografii”, który również podarowano obecnym na zebraniu. Kończąc spotkanie, Pani Mirosława Piwowarczyk, w imieniu zrzeszonych podziękowała za pasjonującą wędrówkę po historii naszego miasta, opowiedziała też o najbliższych planach stowarzyszenia.

Nowa inicjatywa mieszkańców ulicy Lipowej to zdecydowanie idea godna podziwu i poparcia. Historia łącząca tych ludzi, pamięć o przodkach i potrzeba jej pielęgnowania, miejmy nadzieję, niebawem przełożą się na wiele ciekawych przedsięwzięć. Wypada wspomnieć, że Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego będzie nie tylko siedzibą, ale także partnerem wspierającym działania Stowarzyszenia Potomków Pierwszych Hajnowian.

                                                                                                                                      Joanna Kisielewicz

                                                                                                                             fot. Joanna Kisielewicz

 

Data ostatniej zmiany: 2015-09-08 16:33:20

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook