Literackie Urodziny Żubra Pompika


Data: 2015-09-30

Dnia 30 września 2015 r. w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce miała miejsce niezwykła uroczystość – Literackie Urodziny Żubra Pompika. Żubr Pompik – bohater serii książek dla dzieci stworzony przez hajnowianina dr Tomasza Samojlika, w tym roku kończył dokładnie sześć lat. Nasza biblioteka, która od lat współpracuje z dr Samojlikiem postanowiła symbolicznie uczcić jubileusz tego ulubionego bohatera hajnowskich dzieci. Na urodziny żubra zaproszono specjalnych gości, oprócz oczywiście twórcy Pompika  przybyli również Rafał Kowalczyk – dyrektor Instytutu Badania Ssaków PAN, Jarosław Grygoruk – sekretarz miasta Hajnówka, Jolanta Stefaniuk – Inspektor ds. Oświaty, Kultury i Sportu, Barbara Markiewicz – dyrektor Zespołu Szkół Nr 3, Mirosław Chilimoniuk – dyrektor Parku Wodnego oraz Ryszard Kuncewicz – dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury. Nie zabrakło również najwierniejszych czytelników przygód Pompika, reprezentowanych przez uczniów klasy IIc ze Szkoły Podstawowej Nr 5 i pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej Nr 6, wraz z wychowawczyniami Raisą Lipką i Grażyną Pawluczuk.

Wszystkich gości serdecznie powitała dyrektor MBP pani Alla Gryc, która po kilku słowach wstępu oddała głos dr. hab. Rafałowi Kowalczykowi z IBS PAN w Białowieży. Pan Kowalczyk prowadzi badania z zakresu ekologii, ekologii behawioralnej oraz ochrony i zarządzania populacjami zwierząt, on też w krótkiej prezentacji multimedialnej przybliżył obecnym na spotkaniu najważniejsze wiadomości o gatunku Bison bonasus znanym powszechnie jako żubr europejski. Temat kontynuował dr Tomasz Samojlik przypominając gościom kulisy powstania serii o przygodach Pompika. Autorska interpretacja fragmentu Tropów na śniegu i innych opowieści, w którą pan Tomasz zaangażował całą publiczność, okazała się być doskonałą zabawą integracyjną. Dorośli i dzieci naśladując odgłosy dzika przez moment poczuli się bohaterami książki, a przy okazji świetnie się bawili. Kolejną atrakcją literackich urodzin było rysowanie sylwetki żubra przez publiczność obecną na spotkaniu. Autor, ale i zarazem ilustrator serii, udzielił cennych wskazówek, jak szybko i sprawnie narysować Pompika.

Jak przystało w urodziny – były życzenia, laurki, prezenty i tort upieczony przez mamę jednego z uczniów klasy Ia. Na ręce pana Tomasza serdeczności składali również przedstawiciele Urzędu Miasta, a w momencie, gdy autor dmuchał świeczki na urodzinowym torcie cała sala odśpiewała głośne Sto lat. Długa kolejka po pamiątkowe zdjęcia i dedykacje utwierdziła nas w przekonaniu, że dzieci naprawdę kochają Pompika i innych bohaterów książek pana Tomasza Samojlika. 

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu Literackich Urodzin Żubra Pompika. Autorowi życzymy kolejnych jubileuszy, wspaniałych czytelników, dla których każde spotkanie z żubrem Pompikiem jest nie lada przeżyciem. Liczymy, że urodziny sympatycznego żubra będą obchodzone w bibliotece rokrocznie. Słowa podziękowania kierujemy do rodziców i nauczycieli, którzy wspierali nas w przygotowaniach i przebiegu uroczystości.

Agnieszka Kazberuk Joanna Kisielewicz

Fot. A. Kazberuk

                                 

Data ostatniej zmiany: 2015-10-06 13:34:23

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook