Lekcja biblioteczna

Data: 2015-10-16

Nauka samodzielności to ważny etap w rozwoju każdego dziecka, o czym codziennie przekonują się rodzice dwu-, trzylatków, które z entuzjazmem, ale często też z wielkimi oporami, zdobywają i ćwiczą nowe umiejętności.  Pierwsze próby i problemy w opanowaniu nowych czynności różnie działają na małe dzieci; jedne mobilizują do dalszej pracy nad sobą, innym odbierają chęci do działania. Do czterolatków z Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi z pomocą przybyły panie bibliotekarki, które zaprezentowały wydawnictwa dla dzieci poświęcone właśnie nauce samodzielności. Krótka opowiastka „Basia, Franek i ubieranie”, jaką prowadząca rozpoczęła spotkanie, wywołała w przedszkolakach falę radości, a nieporadność małego Franka i wsparcie starszej siostry uświadomiły dzieciom, że opanowanie jakże ważnej sztuki ubierania jest możliwe nawet wtedy, kiedy na swojej drodze napotykamy pewne trudności. Przeczytana historia była doskonałym pretekstem do dalszej rozmowy. Oglądając inne z wydawnictw przygotowanych na zajęcia w przedszkolu dzieci entuzjastycznie reagowały na perypetie bohaterów książek. Tego typu spotkania, w trakcie których bibliotekarki zawsze na pierwszy plan wysuwają książkę, mają na celu pomóc najmłodszym przezwyciężać ich problemy, wzmacniać poczucie własnej wartości i samooceny. Staramy się, aby różnorodny dobór literatury dziecięcej pomógł przedszkolakom w rozwijaniu własnych zainteresowań oraz wywołał przyjemne skojarzenia związane z procesem czytania. Inną okazją do wykorzystania książki dla dzieci była kolejna wizyta, podczas której bibliotekarki rozmawiały z przedszkolakami na temat jesieni. Pięknie ilustrowane wydawnictwa popularno-naukowe dla najmłodszych przybliżyły zagadnienia związane z tą porą roku, podsunęły mnóstwo pomysłów na ciekawe wykorzystanie skarbów jesieni oraz były inspiracją do twórczych zabaw, które dzieci mogą wykonać w domu wspólnie z rodzicami. Anegdota o Jasiu, który zaginał rogi w bibliotecznych książkach, była przyczynkiem do krótkiej pogadanki o tym, jak należy obchodzić się z książką, a kolorowe zakładki rozdane dzieciom mają przypominać o jej szanowaniu.

Serdecznie dziękujemy Paniom wychowawczyniom  z Przedszkola Nr 5 za przyjęcie nas w swoich progach. Doceniamy ich starania w rozwijaniu nawyku czytania u swoich podopiecznych, które mamy nadzieję, zaowocują nowymi czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Do obejrzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=LeCjJCzhxWc

https://www.youtube.com/watch?v=mTKnTyRCSNc

                                                                                                          Joanna Kisielewicz

                                                                                                        Agnieszka Kazberuk

                                                                    

Data ostatniej zmiany: 2015-10-16 14:21:38

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook