Spotkanie ze Zbyszkiem Konopka i jego rodziną

Data: 2016-01-22

25 stycznia 2016 r. w Czytelni dla Dorosłych odbyła się projekcja najnowszego filmu autorstwa Tomasza Onikijuka i Bogusławy Czarkowskiej. Produkcja „Dom z widokiem na Tatry i Pieniny" zrealizowana została w ramach projektu „Most wymiany Kulturowo/Turystycznej między Powiatem Hajnowskim a Nowy Targ”, podczas wizyty hajnowian w gospodarstwie Pana Zbigniewa Konopka w Hubie.

Już na progu przybyłych gości czekała niespodzianka, witała ich góralka w tradycyjnym stroju i częstowała regionalnym oscypkiem i korbaczem. Był to wyrób gazdy, Zbigniewa Konopka, który wraz z rodziną był gościem specjalnym spotkania.

Prezentowany film ukazał zebranym malownicze krajobrazy Pienin, Spisza i Gorców, w tle słychać było góralska muzykę i przyśpiewki. Wraz z autorami podążaliśmy śladami Janosika, gościliśmy na Zamku Królewskim w Niedzicy, zwiedzaliśmy ruiny Zamku Czorsztyńskiego, położonego nad zalewem Czorsztyńskim. Przewodnikiem po górskich szlakach był Zbigniew Konopka, główny bohater filmu „Dom z widokiem na Tatry i Pieniny”. Zebranym gościom dał się poznać jako świetny gawędziarz posiadający ogromną wiedzę o regionie, w którym mieszka. Przybliżył nam góralskie legendy i podania, zaprezentował elementy stroju i gwary góralskiej.

Na koniec spotkania zaprosił wszystkich do swojego Gospodarstwa „Karolina” w Hubie, które prowadzi wraz z rodziną.

Projekt „Most wymiany Kulturowo/Turystycznej między Powiatem Hajnowskim a Nowy Targ” stworzył niecodzienną okazję do podzielenia się swoimi doświadczeniami mieszkańcom dwóch skrajnie odmiennych regionów Polski. Efektem tego Podlasie i Podhale połączone zostało symbolicznym pomostem w postaci filmu hajnowskich artystów, którzy wiosną tego roku będą w Powiecie Nowy Targ promować nasz region i kulturę.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek, wydawnictw popularno-naukowych i przewodników na temat regionu podhalańskiego.

Barbara Frankowska

Fot. Małgorzata Gromotowicz

Data ostatniej zmiany: 2016-01-15 12:27:40

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook