Poranki z historią w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce

Data: 2016-03-17

Miejska Biblioteka Publiczna im. Dr. T. Rakowickiego od lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność popularyzującą wśród hajnowian wiedzę o historii miasta i regionu, a spotkania autorskie, promocje książek, lekcje biblioteczne i konkursy to jedne z wielu form pozwalających przybliżyć ów wiedzę mieszkańcom. Stąd pomysł, by po raz kolejny sięgnąć do legendy o powstaniu naszej miejscowości, a przy okazji, powrócić do prac uczniów szkół podstawowych, którzy w roku 2011, w ramach obchodów 60 - lecia nadania praw miejskich, brali udział w konkursie zorganizowanym przez bibliotekę na „Najpiękniejszą legendę o Hajnówce”. 17 marca zaprosiliśmy do biblioteki uczniów klas II i III ze Szkoły Podstawowej Nr 6, aby przypomnieć im o najważniejszych faktach z historii naszego miasta, a przy okazji, zaprezentować wspomniane wcześniej pokonkursowe legendy.

Rozpoczynając spotkanie poprosiliśmy Panią Allę Gryc, aby wprowadziła najmłodszych w zagadnienia związane z historią Puszczy Białowieskiej. W iście bajkowy sposób przeprowadziła ona zaproszone dzieci przez zawiłą i niekiedy dramatyczną historię naszych terenów, wracając między innymi do czasów królewskich polowań w białowieskich ostępach. Uczniowie z zaciekawieniem przysłuchiwali się tym opowieściom,  a tym samym poznali historyczną prawdę na temat powstania naszej miejscowości. Było to doskonałe podłoże do sięgnięcia po wybrane konkursowe legendy, które głośno przeczytały dzieciom bibliotekarki. Literacka interpretacja naszej historii spodobała się najmłodszym, dziecięca wyobraźnia i sposób postrzegania faktów z przeszłości naszej miejscowości wywołały uśmiech na twarzach drugo- i trzecioklasistów, dla których był to kolejny krok w realizowanej przez szkoły edukacji regionalnej. Cieszymy się, że i te zajęcia spotkały się z pozytywnym odbiorem pedagogów, ale przede wszystkim uczniów, będących na etapie budowania tożsamości narodowej i lokalnego patriotyzmu.

Joanna Kisielewicz

Fot. Barbara Frankowska

   

Data ostatniej zmiany: 2016-04-05 15:03:07

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook