Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej

Data: 2016-04-02

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. Święto ustanowione w 1967 roku, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christina Andersena,  ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Miejska Biblioteka Publiczna im. Dr T. Rakowieckiego w Hajnówce postanowiła zaakcentować obchody, organizując cykl lekcji bibliotecznych pod hasłem „Literackie urodziny Hansa Christina Andersena”. Rozpoczęliśmy już w przeddzień święta, 1 kwietnia 2016 r., zapraszając do Oddziału dla Dzieci i Młodzieży grupę 4 - latków z Niepublicznego Przedszkola Językowego Red Bus Kids. Przedszkolaki wzięły udział w zajęciach, w trakcie których prowadzące spotkanie bibliotekarki przybliżyły dzieciom historię Międzynarodowego Święta Książki Dziecięcej, ale przede wszystkim, opowiedziały o patronującym świętu  H. Ch. Andersenie. Pomocna okazała się prezentacja  multimedialna, która dopełniała wypowiedź bibliotekarki, dokumentująca jego życie i drogę twórczą. Oczywiście nie  mogło zabraknąć cudownych wydań baśni Andersena, które od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością  na całym świecie. Pokaz literatury był doskonałym przyczynkiem do zwrócenia uwagi najmłodszych czytelników na niezwykle ważną stronę książek dla dzieci, jaką są ilustracje. Dopełniają one treść książek, rozwijając i pobudzając dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość. Dzieci, instynktownie, chętniej sięgają do wydawnictw kolorowych, bogato ilustrowanych, co jest naturalnym odruchem na tym etapie rozwoju emocjonalnego.

2 kwietnia, w dniu święta, zaakcentowaliśmy to wydarzenie w trakcie spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Była to doskonała okazja do wspomnienia o obchodach Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej, a grono najmłodszych czytelników, które tym razem zebrało się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży by porozmawiać o książce G. Kasdepke „A ja nie chcę być księżniczką”, z przyjemnością poznało życie znanego na całym świecie autora baśni dla dzieci. Tego dnia, wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe podziękowania i drobne upominki od Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce.

Kółko czytelnicze ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Hajnówce, wraz z wychowawczynią Panią Grażyną Pawluczuk, równie skorzystało z naszej propozycji wzięcia udziału w „Literackich urodzinach H. Ch. Anderesena”, a dzieci z klasy IA, tym razem przypomniały sobie o bohaterach najpiękniejszych baśni Andersena, z zaciekawieniem obejrzały prezentację multimedialną, a na koniec przejrzały najciekawsze wydania baśni i innych książek dedykowanych dzieciom w ich wieku. Mali czytelnicy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat przeprowadzonych zajęć, poprawnie odpowiadali na pytania sprawdzające przyswojoną w trakcie nich wiedzę. Każde z  dzieci otrzymało pamiątkowy dyplom i zakładkę do książki.

Kończąc obchody Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej, 5 kwietnia gościliśmy w naszych bibliotecznych progach dzieci z przedszkoli Nr 2 i Nr 5 w Hajnówce. Poznały one życiorys autora m. in. „Calineczki” i „ Królowej Śniegu”, obejrzały najpiękniejsze wydania baśni, a na pamiątkę obchodzonego święta otrzymały naklejki przypominające im o spotkaniu i zachęcające do czytania.

Cieszymy się, że tak ważne dla nas bibliotekarzy święto książki dla dzieci, spotkało się z dużym zainteresowaniem w środowisku przedszkolnym i szkolnym. Mamy nadzieję,  że „Literackie urodziny H. Ch. Andersena” na stałe wpiszą się w kalendarz bibliotecznych świąt, a przede wszystkim przysporzą nam grono nowych czytelników, w których rozbudzimy miłość do książek na długi czas.

Joanna Kisielewicz

Data ostatniej zmiany: 2016-04-07 12:02:30