Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci

Data: 2016-04-02

2 kwietnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP w Hajnówce odbyło się spotkanie małych klubowiczów w ramach DKK. Tym razem omawiana była książka Grzegorza Kasdepke „A ja nie chcę być księżniczką”. Ale zanim przeszliśmy do dyskusji wspólnie przypomnieliśmy sobie podstawowe informacje o święcie książki, kiedy i w jakim celu zostało ustanowione, jak ten dzień obchodzony jest w Polsce i w innych krajach. Wspomnieliśmy też o ogólnopolskiej akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która ma za zadanie zachęcać rodziców do czytania swoim pociechom od jak najmłodszych lat. Wykorzystując wystawkę książek i innych materiałów zapoznaliśmy się z twórczością duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, autora baśni znanych dzieciom na całym świecie, a nasi klubowicze poprawnie rozpoznawali i wymieniali najbardziej znane jego utwory. Aby uatrakcyjnić spotkanie zaprosiliśmy do nas Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce Panią Allę Gryc, która przyłączyła się do rozmowy o książkach, czytała fragmenty wybranych pozycji, uczestniczyła w grach i zabawach tematycznie nawiązujących do święta książki. Na koniec w podziękowaniu wręczyła dzieciom dyplomiki i upominki.

Książka G. Kasdepke „A ja nie chcę być księżniczką” okazała się nie tylko bardzo zabawną i wesołą historią, ale też dającą dużo do myślenia. Mała bohaterka Marysia to rezolutna dziewczynka, która wie czego chce i udowadnia, że warto być sobą i nikogo nie udawać. Na postawione pytania typu: dlaczego bohaterka książki nie chciała być księżniczką, czy każda dziewczynka musi być księżniczką a chłopiec rycerzem lub księciem, czy ludzie mniej urodziwi mogą wcielać się jedynie w rolę smoków czy innych bajkowych stworów, czy warto mieć marzenia, zwłaszcza te nierealne ? … dzieci chętnie zabierały głos. Wspólnie zdecydowano, że morał książki jest taki, że w życiu najważniejsza jest mądrość a nie uroda i że nikogo nie należy oceniać po wyglądzie. Na koniec spotkania dzieci wykonały ilustracje do omawianej książki. Następne spotkanie DKK dla Dzieci planowane jest na 23.04. 2016 (o wszelkich zmianach będziemy informować telefonicznie), a rozmawiać będziemy o książce „Mój młodszy brat” M. Krajewskiej. Serdecznie zapraszamy.

Data ostatniej zmiany: 2016-04-12 17:33:28

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook