Czytamy w podróży - Herberta

Data: 2016-04-06

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce już po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Czytam w podróży - Herberta”, której celem jest upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, jak również szeroko rozumiana popularyzacja czytelnictwa.

Zapowiedzią akcji w bibliotece była przygotowana ekspozycja książek, prezentująca twórczość literacką Zbigniewa Herberta, analizy literackie ukazujące go jako klasyka i poetę kultury oraz wydawnictwa poświęcone jego biografii.

6 kwietnia, wszystkich odwiedzających bibliotekę informowaliśmy o trwającej inicjatywie, zachęcając do czytania, nie tylko w podróży. Rozdawaliśmy zakładki do książek z fragmentem wiersza poety, z wielką radością obserwowaliśmy zainteresowanie czytelników, poparte wypożyczeniem poezji Herberta, a także wydawnictw biograficznych.

Zapraszamy do biblioteki, zachęcamy do wypożyczania audiobooków i czytników e-booków, zakupionych z projektu  "Aranżacja i wyposażenie MBP w Hajnówce"  z programu MKiDN, realizowanego przez Instytut Książki w Krakowie: z Programu Wieloletniego Kultura+;   Priorytetu Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek.

E-booki, audiobooki oraz teksty w formatach elektronicznych, dostępne w smartfonie i tablecie, umożliwiają czytanie w podróży. “Dla Herberta podróż była w takim samym stopniu zjawiskiem fizycznym, co intelektualnym. Czytanie wierszy w jej trakcie wydaje się więc podwójnie trafioną czynnością. Wpisaną w jego poetykę.“ – mówił Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

To znakomicie, że z każdym rokiem akcja zatacza coraz szersze kręgi, dając szansę na kontakt z twórczością Herberta i przypominając, że czas podróży to doskonały moment na czytanie, na skupienie, na refleksję. Uważam, że takie działania, angażujące młodych ludzi
w całej Polsce, promujące poezję, ale też samo czytelnictwo, są nam dziś bardzo potrzebne -
podkreślał Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki.

Akcja jest realizowana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół, w partnerstwie z Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Instytutem Adama Mickiewicza,
a partnerem strategicznym jest Alior Bank. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pełna lista miejsc, w których odbywa się akcja: WWW

Wybrane utwory Zbigniewa Herberta do czytania w podróży: WWW

 

Profile na Facebooku:

www.facebook.com/FundacjaHerberta

www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito

www.facebook.com/biblioteka.Hajnowka.

 

Alla Gryc

fot. Elżbieta Zarembska

 

 

Data ostatniej zmiany: 2016-04-20 13:57:24

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook