Wykład o prawie w bibliotece

Data: 2016-06-03

Wielu użytkowników korzysta z zasobów i usług Miejskiej Biblioteki Publicznej w zakresie informacji prawnych. Wielokrotnie korzystają z elektronicznego Systemu Informacji Prawnej, czy też Dziennika Ustaw. Często pojawiają się pytania adresowane do bibliotekarzy: gdzie szukać informacji i jak sprawdzać źródła informacji dostępne w Internecie.

Wychodząc z pomocą mieszkańcom,  zgłosiliśmy potrzeby naszych użytkowników do Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Znaleźliśmy się na liście 30 zakwalifikowanych  beneficjentów, a w efekcie 20 czerwca w bibliotece odbyło się spotkanie z ekspertem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska - panemKrzysztofem Jakubowskim.

Dowiedzieliśmy się,gdzie szukać informacji o prawie, w jakich sprawach można je wykorzystać i jak sprawdzać w Internecie dostępne źródła, w tym System Analizy Orzeczeń Sądowych, który pomaga szybciej i łatwiej dotrzeć do wyroków. System Analizy Orzeczeń Sądowych gromadzi orzecznictwo sądów powszechnych, Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Izby Odwoławczej i Sądu Najwyższego w jednym miejscu. System umożliwia wyszukiwanie i analizowanie orzeczeń, np.: według przywoływanych ustaw. Jest on też dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Pan Krzysztof Jakubowski mówił że, orzecznictwo daje wiedzę o prawie, która pomaga w wielu sytuacjach życiowych i pokazuje sposób rozumienia prawa. Zawiera opis konkretnych sytuacji, które mogą być przykładami poszukiwanych przez nas rozwiązań. Jeśli chcemy wiedzieć, do czego mamy prawo, szukać argumentów i dyskutować, warto przetestować SAOS.

SAOS przygotowany został przez Uniwersytet Warszawski (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego), Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, Akces Lab i Sieć Obywatelską Watchdog Polska. Finansowanie zapewnia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Polecamy link do strony https://www.saos.org.pl

Alla Gryc

Fot. Barbara Frankowska, Małgorzata Gromotowicz

 

 

 

Data ostatniej zmiany: 2016-06-10 13:16:24

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook