Misie przyszły do biblioteki

Data: 2016-06-01

Nie były to jednak zwykłe misie, bowiem miały obandażowane główki i łapki, były oklejone plastrami, jakby brały udział w wypadkach. Każdy miś miał swoją historię, pełną smutnych wspomnień, ale misie nam jej nie opowiedziały, bo przecież pluszaki z dorosłymi nie rozmawiają. Przemawiały i zwracały uwagę przypięte do misiów kolorowe kartki „Kochaj mnie - nie bij mnie”.

Misie przyszły do biblioteki z inicjatywy pań: Anny Bowtruczuk, Marty Oniszczuk i Katarzyny Zajkowskiej - nauczycielek Zespołu Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce, w ramach akcji organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na przemoc wobec dzieci.

Jerzy Owsiak mówi, że wciąż słyszy, że do szpitali, dla których Fundacja kupuje sprzęt medyczny, ciągle trafiają dzieci, które są ofiarami agresji dorosłych. Akcja "Miś" jest protestem przeciwko agresji wobec dzieci, zachętą do reakcji i przeciwdziałania agresji, a tym samym pomocy bezbronnym i krzywdzonym dzieciom.

Celem akcji w bibliotece, było zwrócenie uwagi naszych czytelników. Różnorodne misie, zatrzymywały wzrok, zastanawiały - co mają nam do powiedzenia? Były bardzo różne reakcje: zdziwienie, smutek, wzruszenie, ale wniosek był jeden: trzeba podejść do małej, bezbronnej osoby. Sprawdzić co się dzieje. Pomóc i zareagować!!!

Miś jest jednym z ulubionych bohaterów literackich, a także jednym z ulubionych pluszaków najmłodszych czytelników. Misie towarzyszyły uroczystości zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. Misie wyszły z biblioteki wraz z wypożyczanymi książkami przez naszych najmłodszych czytelników, a niektóre pozostały w bibliotece i mówią: „Kochaj mnie – Nie bij mnie”.

Alla Gryc

Fot. Barbara Frankowska, Małgorzata Gromotowicz