Święto poezji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce

Data: 2016-09-09

9 września 2016 r. miało miejsce oficjalne, uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego konkursu poetyckiego „Najpiękniejsze wiersze o miłości”. Na ogłoszony przez hajnowską bibliotekę konkurs wpłynęły 33 zestawy poezji miłosnej, a jury w składzie Elżbieta Laprus, Marzanna Janik-Lipczyńska, Irena Stelmach i Jan Zalewski, spośród nadesłanych wierszy wybrało te, zasługujące na miano najpiękniejszych. W pokonkursowym wydawnictwie „Najpiękniejsze wiersze o miłości” opublikowane zostały wszystkie nadesłane teksty, a wśród nich są wiersze hajnowian, m. in. Edwarda Lipińskiego, Leonidy Orabczuk, Walentyny Jasiuk, którzy od kilku lat zasilają szeregi bibliotecznego Klubu Literackiego.
Obecny na spotkaniu Bartosz Konstrat, laureat I nagrody, poeta z niemałym już dorobkiem, reprezentował młode pokolenie piszących. Jego poezje przekonały komisję konkursową swoją dojrzałością i wrażliwością. Jeden z nagrodzonych wierszy Bartosza Konstrata Po kłótni zawsze nastaje cisza, odczytał zebranym na spotkaniu Mariusz Myśliwski, uczeń Zespołu Szkół Zawodowych. Teksty pozostałych laureatów, a także wszystkich poetów hajnowskich,  zinterpretowały publiczności Natalia Waśko, Beata Pietryczuk, Małgorzata Blicharz i Karolina Gryciuk - uczennice Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce.
Przewodnicząca jury Elżbieta Laprus dziękowała wszystkim poetom, pochylając się nad ich talentem i wrażliwością. Podkreśliła wagę słowa poetyckiego, przed którym w obecnych czasach stoi  trudne, ale jakże ważne zadanie – zatrzymać nas w tym życiowym pędzie, zmusić do refleksji, obudzić drzemiące pokłady wrażliwości. To święto poezji, tak z całą powagą można określić ten uroczysty wieczór, było okazją do podziękowania wszystkim darczyńcom i sponsorom,  którzy wnieśli ogromny wkład w publikację wydawnictwa: Urzędowi Miasta, Starostwu Powiatowemu i Urzędowi Gminy w Hajnówce, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Bankowi Spółdzielczemu i Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Hajnówce.
Promowane tego wieczoru wydawnictwo „Najpiękniejsze wiersze o miłości” otrzymali wszyscy goście obecni na spotkaniu, którzy też skorzystali z  okazji zdobycia dedykacji od autorów wierszy. Sami poeci nie kryli wzruszenia słysząc słowa uznania od publiczności, która ustawiła się w kolejce po dedykację. Dyrektor Alla Gryc, kończąc spotkanie, wyraziła nadzieję, że biblioteczny Klub Literacki powiększy się o nowych twórców, którym być może udało się zaistnieć dzięki pokonkursowemu wydawnictwu. Tomik poetycki „Najpiękniejsze wiersze o miłości” jest do nabycia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w cenie 10 zł.

Joanna Kisielewicz

Foto: Marzena Niewiadomska, Małgorzata Gromotowicz
    
   


   

Data ostatniej zmiany: 2016-09-01 19:56:32

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook