Puszcza Białowieska, świerki i kornik

Data: 2016-10-19

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy Joanny Kiersnowskej, która  eksponowana jest w Małej Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego. Została otwarta uroczystym wernisażem 19 sierpnia i będzie można ja oglądać do 19 października br.
Wystawę otwiera cykl wyjątkowych fotografii Tadeusza Topolskiego zatytułowanych „Ekokornik”, które ukazują obraz pokornikowych drzewostanów Puszczy. Artystka przedstawia 18 prac, dziewięć czarno-białych grafik oraz dziewięć olejnych obrazów na płótnie. Motywem przewodnim wszystkich jej prac jest jej ukochana Puszcza Białowieska. Puszcza Białowieska jest tak piękna, że można ją malować całe życie.
Artystka dorastała i wychowała się na jej skraju. Pochodzi z rodziny pedagogów i drzewiarzy. Miłość i szacunek do Puszczy zostały jej przekazane w genach. Rokrocznie wraz z mężem przemierza puszczańskie ostępy o różnych porach dnia i roku, widząc ostatnie, zmiany w drzewostanie z przerażeniem mówi o umieraniu lasu.
Malarka woła o ratunek Puszczy Białowieskiej. Rozpaczam nad jej stanem, inwazją kornika i działaniami ekologów, które w efekcie urządziły ogromną szkodę.  Jestem przeciwna zamknięciu puszczy i stworzeniu rezerwatu. Puszcza musi być dostępna dla wszystkich.
Niezwyczajne i jakże precyzyjne grafiki Joanny Kiersnowskiej pokazują, co może uczynić kornik. Grafiki są bardziej wymowne niż niekiedy słowa. Warto przyjrzeć się im z bliska.
Zachwycamy się dotychczasowymi pracami artystki, która uwrażliwia nas na piękno Puszczy, utrwala na swoich obrazach miejsca, chwile i zjawiska. Natomiast eksponowana wystawa, to zupełnie inna odsłona malarstwa Joanny Kiersnowskiej. Świerki na jej obrazach, przeplatane kolorami zieleni, żółci, brązów i czerwieni, pełne ekspresji pokazują piękno tych drzew. O pomoc dla Puszczy Białowieskiej swoją sztuką woła Joanna Kiersnowska!
Alla Gryc
Fot. Małgorzata Gromotowicz
   


 
 

Data ostatniej zmiany: 2016-09-17 14:27:37

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook