Warsztaty sensoryczne z Klubem Młodych Mam

Data: 2016-09-22

Klub Młodych Mam to kilkunastoosobowa nieformalna grupa kobiet-matek, działająca przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce.  Potrzeba rozmowy, wymiany doświadczeń, ale  przede wszystkim temat macierzyństwa we wszystkich jego aspektach, przyświecają spotkaniom tej nowej, ale jakże prężnej grupy.  W ramach poszukiwań inspiracji do nowych form spędzania czasu z dziećmi zorganizowałyśmy „Warsztaty plastyczne z elementami sensorycznymi – doskonalenie motoryki”.
Zabawy sensoryczne mają na celu zachęcenie dzieci do wąchania, dotykania, słuchania i poznawania świata za pomocą zmysłów. Pobudzają maluchy do zdobywania nowych doświadczeń, a tym samym do rozwoju. Dziecko stymulowane w ten sposób poznaje nie tylko siebie, ale również świat wokół. To ciekawa propozycja na dobrą zabawę, co ważniejsze, nie wymagająca użycia drogich zabawek. Wystarczą przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze, które znajdą się w każdym domu i są bezpieczne dla dzieci. Co prawda, zabawy sensoryczne należą do wyjątkowo brudzących, ale warto do nich zachęcać maluchy, bo harmonijny rozwój zmysłów to podstawa prawidłowego rozwoju mózgu i całego układu nerwowego.
Zajęcia zorganizowane w hajnowskiej sali zabaw „A ku ku” prowadziła Anna Wiluk, nauczyciel wychowania przedszkolnego. Warsztaty przeprowadzono w grupach wiekowych: 4 -11 lat i od roku do 3 lat. Stopień trudności proponowanych zabaw był dostosowany do wieku i etapu rozwoju poszczególnych grup. Dzieci miały okazję do zabawy ugotowanym makaronem spaghetti, którego śliskie i elastyczne nitki można ugniatać, przekładać z ręki do ręki, wyciągać pojedyncze w różnych kolorach, sprawdzając, czy wszystkie są takiej samej długości. Dodatkowo, każdy uczestnik mógł pofarbować swoją porcję na dowolny kolor i ułożyć z niej barwny obrazek. Do barwienia produktów użyto barwnika spożywczego, a dzieci bardzo chętnie próbowały tęczowego makaronu, przez co niejedna mama nie musiała tego dnia myśleć o kolacji. Ciastka i figurki wykonane z kremu czekoladowego i mąki także cieszyły się dużym zainteresowaniem małych smakoszy.
Kolejną atrakcją dedykowaną dla maluchów, było malowanie za pomocą rąk, zabawa uwielbiana przez dzieci, ale niekoniecznie przez rodziców. Uczestnicy malowali rękami cieczą nienewtonowską na foli umieszczonej na podłodze, przy czym - im większa była powierzchnia twórcza, tym większa radość malowała się na dziecięcych buziach. Dzięki tej zabawie dzieci nauczyły się tworzenia nowych barw za pomocą podstawowych kolorów.
Towarzyszące pociechom mamy poznały przepisy na domowe wykonanie barwników i mas plastycznych z produktów spożywczych. Liczymy, że warsztaty staną się inspiracją do ciekawego i twórczego spędzania wspólnych chwil w czasie długich jesiennych wieczorów.
Zajęcia zorganizowano w ramach projektu „Kreatywni rodzice angażują okolice" dofinansowanego ze środków Programu „DziałajLokalnieIX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Hajnówce.
Barbara Frankowska
Fot. Paulina Derpeński, Eve photography, Marzena Niewiadomska

 

Data ostatniej zmiany: 2016-09-25 21:55:24

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook