VI Rajd pamięci plutonowego Bolesława Bierwiaczonka pod patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka

Data: 2016-09-18

W niedzielny, rześki, jeszcze letni poranek 18 września 2016 r., na parkingu przy ulicy Celnej zebrali się uczestnicy rajdu im. Bolesława Bierwiaczonka. Pan Burmistrz Jerzy Sirak, powitał uczestników, przypomniał zgromadzonym, iż rajd ma na celu   upamiętnienie tragicznych wydarzeń wybuchu II wojny światowej i śmierci plutonowego Bolesława Bierwiaczonka, który zginął bohatersko w obronie Hajnówki 17 września 1939 roku.  Pani  Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Allę Gryc, przedstawiła regulamin organizacyjny, przewodników,opiekuna medycznego i  podała kolejność jadących, przestrzegając o zachowaniu bezpieczeństwa. Przed startem rajdowicze otrzymali zapasowe opony, sponsorowane przez sklep rowerowy Mirosława Kowszuka „ U Mirka”, zaś najmłodsi   nalepki i drobne upominki.
Dwustuosobową kolumnę rowerzystów prowadziła Pani przewodnik - Nina Zin.  Wydarzenia września 1939 roku postanowili uczcić indywidualni wycieczkowicze, całe rodziny, grupy przyjaciół, nie zabrakło przedstawicieli Uniwersytetu III Wieku, Hajnowskiego Koła Niewidomych, Środowiskowego Domu Pomocy, Zespołu Szkół nr 3.
Rajd rowerowy po raz kolejny  spotkał się z dużą aprobatą społeczną. Prowadząca leśną trybą przez serce Puszczy  droga, czyniła 10 kilometrową trasę przyjemnością, a nie wysiłkiem. Finałem rajdu była wieś Budy,  gdzie wszyscy uczestnicy zebrali się przy nagrobku Bolesława Bierwiaczonka. Pani Alla Gryc przedstawiła jego sylwetkę i okoliczności tragicznej śmierci. Inspektor ds. Oświaty Kultury i Sportu Jolanta Stefaniuk,  radny miasta Hajnówka  Janusz Puch, oraz dziewięcioletni Oskar Tellos  złożyli kwiaty i zapalili znicze. Rajdową tradycją stał się poczęstunek w  zajeździe  „U Kolarza”, gdzie na rowerzystów czekały pieczone kiełbaski, ciepły bigos,  słodkie bułeczki, które jak co roku otrzymaliśmy od sponsorów imprezy - PSS „Społem” i „Piekarni Podolszyńscy” w Hajnówce. W tle pobrzmiewały pieśni patriotyczne, które wirtuozersko wygrywali na akordeonach Pani Kleta Sokołowska i Pan Paweł Niewiadomski. W miłej atmosferze upłynęło to wrześniowe przedpołudnie, rowerzyści rozjeżdżając się do domów żegnali się słowami „Do zobaczenia za rok!”. Rajd rowerowy im. Plut. Bolesława Bierwiaczonka na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń naszej miejscowości. Ciszy nas fakt, iż pomimo różnych warunków atmosferycznych, grupa rowerzystów stale rośnie. Oprócz stałych bywalców pojawiają się nowe twarze, także dziecięce. Wszyscy spotykają się w jednym celu - by wziąć udział w swoistej lekcji historii regionu.

 


Marzena Niewiadomska
Fot. Alla Gryc, Grażyna Pawluczuk, Zbigniew Angielczyk

 

Data ostatniej zmiany: 2016-10-10 15:54:32

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook