Warsztaty z Małgorzatą Musiał „Pięć kroków ku dobrej relacji – czy da się wychować bez karania?” w Klubie Młodych Mam

Data: 2016-10-01

Zapewne każda współczesna mama zastanawiała się, czy można wychować dziecko bez karania? Odpowiedzi na te pytanie poszukiwały mamy z hajnowskiego Klub Młodych Mam, w czasie warsztatów, które odbyły się 1 października 2016 roku w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce.

Warsztat poprowadziła autorka bloga www.dobrarelacja.pl, Małgorzata Musiał, pedagog, mama trójki dzieci, która na co dzień, w trakcie warsztatów i konsultacji indywidualnych wspiera rodziców w ich rodzicielskich marzeniach i wyzwaniach. Warsztat był przeznaczony dla klubowiczek zainteresowanych sposobami budowania relacji z dzieckiem.

Nasza prelegentka rozpoczęła spotkanie ćwiczeniem, które pozwoliło zintegrować grupę  i rozluźnić atmosferę. Następnie przystąpiłyśmy od wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy warto mówić „nie”. Przybyłe mamy zastanawiały się ”Po co, kiedy i jak mówić „nie”? Uświadomiłyśmy sobie, jak ważną rolę odgrywa język każdej z nas, nasza autentyczność, styl prowadzenie negocjacji i ponoszenie odpowiedzialności osobistej za podjęte decyzje. Pomocna okazała się książka Jaspera Juula „Nie z miłości”, na którą wielokrotnie powoływała się Małgorzata Musiał. Podczas warsztatu przeanalizowałyśmy pięć kroków niezbędnych w budowaniu dobrej relacji, nie tylko z dziećmi. Są to granice, emocje i potrzeby, współpraca, konflikty i konsekwencje. Starałyśmy nauczyć się rozpoznawać niezaspokojone potrzeby dzieci i nazywać ich emocje. Spotkanie uświadomiło nam, w jaki sposób reagować w trudnych sytuacjach, tak, aby wspierać dziecko i umacniać relację z nim, a jednocześnie zadbać o to, co ważne dla nas samych. Była to doskonała okazja do wymiany osobistych doświadczeń związanych z wychowaniem dzieci. Uczestniczki zainspirowane nowym doświadczeniem i zdobytą wiedzą, inaczej spojrzały na problemy wychowawcze. Lista lektur polecanych przez Małgorzatę Musiał, jak też umiejętności wyniesione z sześciogodzinnych warsztatów, miejmy nadzieję, podniosą jakość naszego macierzyństwa i wpłyną na poprawę relacji z dzieckiem.

Zachęcamy wszystkich do śledzenia bloga Małgorzaty Musiał, liczymy, że w przyszłości będziemy mogli ponownie gościć ją w Klubie Młodych Mam.

Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „Kreatywni rodzice angażują okolice" dofinansowanego ze środków Programu „DziałajLokalnieIX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Hajnówce.

Joanna Kisielewicz

Marzena Niewiadomska

 

Data ostatniej zmiany: 2016-10-19 15:57:55

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook