Klubowe mamy poznają techniki masażu Shantala

Data: 2016-11-26

26 listopada  2016 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce odbyły się warsztaty masażu Shantala. Jest to starożytna technika masażu niemowląt oraz dzieci. Nazwa tego specyficznego masażu pochodzi od imienia hinduskiej kobiety, którą w Kalkucie spotkał francuski ginekolog i położnik Frederick Leboyer. Shantala, prosta, hinduska kobieta, siedząc na gołej ziemi masowała dziecko, które spokojnie leżało na jej nogach.
Technika masażu Shantala wielką popularnością cieszy się w USA i Kanadzie. W Europie masowanie dzieci jest szczególnie popularne w Holandii. W Polsce to stosunkowo nowa moda, której popularność i liczba sympatyków stale rosną. Klubowe mamy w tajniki i dobrodziejstwa masażu wprowadziła pani instruktor - Natalia Burzyńska. Przekonywała mamy, iż regularne masowanie ma pozytywny wpływ na dziecko, pomaga w uregulowaniu snu, poprawia trawienie, wycisza, uspokaja, podnosi świadomość własnego ciała oraz jego granic. Prawidłowo wykonany masaż  wzmaga poczucie bezpieczeństwa masowanego dziecka, poprawia i wzmacnia jego więzi z rodzicem, podnosi odporność organizmu, stymuluje układ hormonalny. Dla rodzica lub osoby wykonującej masaż taka forma kontaktu z dzieckiem podnosi poczucie pewności siebie, uspokaja, łagodzi lub zapobiega poporodowej depresji u matek, umacnia więź z dzieckiem i pomaga w zrozumieniu tego, co do nas komunikuje.
Podczas warsztatu można było zauważyć dobroczynne działanie masażu  na małych dzieciach, które nie kryły przyjemności płynącej z kojącego dotyku swoich mam. Na pewno pozostałe klubowe mamy nabyte umiejętności będą praktykowały w domowym zaciszu. Nie ma nic cenniejszego niż czas spędzony z dzieckiem, szczególnie,  gdy upływa on przy  relaksacyjnej muzyce, i w atmosferze wzajemnej bliskości pomaga budować dobre, rodzinne relacje.
Marzena Niewiadomska
Fot. Eve photography
 


 

Data ostatniej zmiany: 2016-12-01 13:03:43

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook