Podróżnik Tomasz Jakimiuk w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce

Data: 2016-12-06

6 grudnia 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce odbyło się spotkanie z podróżnikiem Tomaszem Jakimiukiem. Uczestniczyła w nim młodzież z Zespołu Szkół z Białoruskim Językiem Nauczania, Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.
Pochodzący z Siemiatycz Tomasz Jakimiuk jest absolwentem politechniki białostockiej, podwójnym magistrem: ukończył dwa fakultety – turystykę i rekreację (zarządzanie przedsiębiorstwem) oraz zarządzanie publiczne. Młody, pozytywnie nastawiony do ludzi i świata chłopak postanowił zaryzykować, i zaraz po ukończeniu studiów, nie bacząc na stereotypowe schematy typu kariera – rodzina – dzieci, a także na ubogie dość środki finansowe, wyruszył na podbój świata. Tylko wrodzony optymizm pozwolił mu udać się na szaleńczą wyprawę na malownicza wyspę Gran Canaria. Skromniutkie 500 zł, którymi natenczas dysponował, głowa pełna pomysłów i otwartość na drugiego człowieka pozwoliły mu jednak dotrzeć na upragnione Wyspy Kanaryjskie. Niekonwencjonalne środki transportu - autostop czy jachtostop, to w zdecydowanej większości jego sposób na przemierzanie świata. Jak powiedział w trakcie spotkania, szczery uśmiech i pozytywne nastawienie to gwarancja powodzenia nawet najbardziej szalonego projektu.  Dewizą tą kierował się zawsze, kiedy wyruszał na kolejną wyprawę, a ma ich na swoim koncie już całkiem sporo. Swoimi przeżyciami z miejsc, które dotychczas zwiedził, dzieli się regularnie na facebooku i stronie internetowej www.jaktodaleko.pl, gdzie relacjonuje przebieg każdej z wypraw. Hiszpania, Karaiby, Maroko, Meksyk - tam miedzy innymi dotarł Tomasz Jakimiuk, co więcej, budżet każdej z tych eskapad nie był większy niż 500 zł. Prezentacja multimedialna relacjonująca najlepsze i najciekawsze momenty z jego podróży, była jedynie namiastką tego, czego doświadczył. Niemniej, wywarła ogromne wrażenie na młodzieży obecnej na spotkaniu, a spontaniczny sposób bycia i zaraźliwy wręcz optymizm młodego podróżnika sprawiły, że w moment zjednał sobie hajnowską publiczność, która z zachwytem wypisanym na twarzach słuchała jego opowieści. Bajecznie kolorowe plaże, błękit oceanu, ludzie z najdalszych zakątków świata i ich obyczaje - o wszystkim tym opowiadał w trakcie spotkania, które na pewno na długo zapadnie w pamięć uczniów hajnowskich szkół średnich i podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.
Tomasz Jakimiuk udowodnił, że chcieć to znaczy móc, i nawet najbardziej szalony projekt jesteśmy w stanie zrealizować, kiedy od początku do końca wierzymy w jego powodzenie. Było to niezwykle inspirujące spotkanie, po którym przestaniemy się bać marzyć o wielkich podróżach.    
 Agnieszka Kazberuk    
 fot. Małgorzata Gromotowicz

Data ostatniej zmiany: 2016-12-15 12:29:51

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook