Ferie 2017 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego

Data: 2017-01-27

Tegoroczna oferta zajęć przygotowanych przez bibliotekę w ramach organizacji czasu wolnego jest wyjątkowo urozmaicona i zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających dzieci. Jak co roku staramy się, aby każdym zajęciom towarzyszyły książki, będące nawiązaniem do tematu prowadzonych zajęć, dlatego naszym spotkaniom przyświeca hasło „Wybieram przygodę z książką”.
Rozpoczęliśmy 24 stycznia 2017 roku wspólnie zgłębiając wiedzę na temat papieru. Zajęcia te będące kontynuacją cyklu EkoPaka jak zwykle spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem, szczególnie część praktyczna, w trakcie której dzieci wyczarowały niesamowite rzeczy - sklep, samochód, domek dla lalek przy użyciu kartonów i  kreatywnego zestawu MAKEDO. Zdobyta wiedza na temat segregacji papieru, jego racjonalnego wykorzystania i ponownego przetwarzania będzie na pewno przydatna w codziennym życiu.
Na kolejne zajęcia zaprosiliśmy japonistę – Pana Zbigniewa Kiersnowskiego, tłumacza japońskich komiksów i bajek wydanych w zbiorach „Tatsu Taro” i „Bezpowrotna góra”. Opowiadał on dzieciom o Japonii, jej tradycjach i kulturze. Nie obyło się bez rytuału parzenia i picia japońskiej, zielonej herbaty i degustacji tradycyjnej potrawy z fasoli. Natto nie podbiło jednak serca hajnowskich dzieci, które nie przywykły do tak orientalnych smaków. Za to oczarował je świat japońskich bajek i z wielkim zainteresowaniem słuchały Pana Zbigniewa Kiersnowskiego i jego interpretacji jednej z opowieści ze zbioru „Bezpowrotna góra”.
Czwartkowe przedpołudnie upłynęło nam na wspólnym pieczeniu pierniczków. Dzieci uwielbiają kucharzenie, dlatego tak licznie stawiły się na bibliotecznych warsztatach kulinarnych. Wyposażone w fartuszki i wałki do ciasta z zapałem wyrabiały i wałkowały ciasto, wykrawały pierniczki, które w specjalnym piecu piekły panie bibliotekarki. Potem dzieci zabrały się za  ozdabianie swoich wypieków i degustację. Tego dnia było naprawdę wesoło i smacznie.
Pierwszy tydzień ferii zakończyliśmy spotkaniem z pracownikami hajnowskiego schroniska „Ciapek” - Sławomirem Stepaniukiem i Robertem Rusakowem . Panom towarzyszyła sympatyczna bokserka o imieniu Sonia, a wizyta była okazją do rozmowy z dziećmi o tym, jak należy traktować naszych czworonożnych przyjaciół. Książka Elżbiety Zubrzyckiej „Czy mogę pogłaskać psa” była wstępem do rozmowy z naszymi gośćmi, którzy opowiedzieli nam, jak wygląda praca i opieka nad zwierzętami w hajnowskim schronisku „Ciapek”, z jakimi problemami borykają się zwierzęta i ich opiekunowie. Dzieci nie mogły nacieszyć się obecnością Sonii, która szczodrze obdarzała je psimi „całusami”. W podziękowaniu za spotkanie dzieci przyniosły schroniskowym psiakom karmę, którą wręczyliśmy pracownikom schroniska.
Drugi tydzień ferii zapowiada się równie ciekawie, a nasze dzieci będą mogły rozwijać się twórczo,  poznając między innymi technikę decupag'u. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki od wtorku do piątku w godzinach 11-13.

Joanna Kisielewicz
  

Data ostatniej zmiany: 2017-01-27 16:54:15

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook