Kobiety z pasją

Data: 2017-03-08

„Kobiety z pasją” spotkały się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Nie przypadkowo wybrałyśmy termin tego marcowego święta na inaugurację nowego cyklu kobiecych spotkań. Chcemy, aby hajnowianki, które realizują się nie tylko zawodowo i rodzinnie, ale znajdują też czas na rozwijanie swoich pozazawodowych pasji, dzieliły się tym z innymi kobietami.
Zaproszone Panie powitała Agnieszka Kazberuk, składając wszystkim obecnym najserdeczniejsze życzenia, była to też okazja do podziękowania za ich wieloletnią współpracę z naszą biblioteką. Słowa serdeczności spłynęły na ręce wszystkich kobiet, a zwłaszcza Pani Prezes PSS Społem – Mieczysławy Bogdanowicz, która nigdy nie pozostaje obojętna na każdą naszą prośbę o wsparcie.
Występ muzyczny Pani Doroty Królikowskiej, która przy akompaniamencie gitary  Tomasza Wilamowskiego wprowadziła publiczność w wyjątkowo nostalgiczną atmosferę, był wstępem do prezentacji dorobku poetyckiego zaproszonych kobiet. Jako pierwszej głos oddano Pani Anecie Trusiewicz-Kolinko, nauczycielce z Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce, która przeczytała kilka ze swoich wierszy dla dzieci. Kolejna z poetek, również przedszkolanka, Zofia Owsieniuk zaprezentowała fragment swojej twórczości poetyckiej, która pomaga jej w pracy z dziećmi, otwiera i uwrażliwia na ich problemy. Klub Literacki działający przy MBP reprezentowały Panie Dorota Samosiuk, Leonida Orabczuk i Walentyna Jasiuk, przedstawiając publiczności swój dorobek poetycki dla dorosłych.
Pokłady kobiecej wrażliwości, mądrości i siły zaklętej w poetyckich strofach bezsprzecznie dowiodły ich wyjątkowości i wielkiej pasji. Każda z pań, obdarzona ogromnym talentem i urokiem osobistym, uwiodła obecne na spotkaniu hajnowianki, które na chwilę oderwały się od rzeczywistości za sprawą ich wierszy.
Zapalona badaczka genealogii, kobieta wielu talentów - Marta Chmilińska - Jamroz, opowiedziała wszystkim Paniom o swojej wielkiej pasji jaką są historyczne poszukiwania. Poświęca im każdą wolną chwilę - czyta, bada archiwalne źródła, rozmawia z ludźmi, czerpiąc z tego ogromną satysfakcję. Interesują ją w szczególności dzieje Hajnówki i okolic, jako lokalna patriotka próbuje odtworzyć przeszłość swojej rodzinnej miejscowości.
Kolejna z zaproszonych Pań, Grażyna Pawluczuk, wyznała, że jest kobietą spełnioną. Nie dość, że wykonuje swój ukochany zawód nauczyciela, to praca z dziećmi jest jej wielką życiową pasją. Mimo wieloletniego doświadczenia nadal pragnie się rozwijać, wprowadza innowacje pedagogiczne, współpracuje z wieloma instytucjami, szukając sposobu i pomysłu na jak najefektywniejszy rozwój swoich uczniów.
Pani Agnieszka Andrejuk, terapeuta Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce, opowiedziała zebranym paniom o swojej przygodzie z projektem „Kobieta Pozytywna Powinna Wiedzieć”.  Oddana sprawie kobiecej „przemiany”, nie tylko tej fizycznej, ale także wewnętrznej, zachęcała inne panie do wzięcia udziału w II edycji konferencji zaplanowanej na wiosnę tego roku. Nie mogła nie wspomnieć też o swojej pracy z podopiecznymi WTZ, którzy pod jej opiekuńczymi skrzydłami mogą się rozwijać i odnosić sukcesy.
Pani Marzanna Szkuta, artystka tworząca „biżuterię z głębią”, przygotowała na  okoliczność spotkania „Kobiet z pasją” artystyczno-literacki autoportret, bo jak sama wyznała - sztuka, literatura, filozofia, a nade wszystko przyroda, mają na jej osobę ogromny wpływ. Zaprezentowała również część autorskiej kolekcji biżuterii, a także inspirowane naturą prace plastyczne. Oczarowała swoim wdziękiem i magnetyczną osobowością obecne Panie, które nie mogły wyjść z zachwytu nad jej wyjątkowym talentem. Prezentacja Pani Marzanny Szkuty zakończyła część oficjalną wieczoru, po której przy kawie i herbacie zaproszone panie kosztowały tortu ufundowanego przez Panią Dyrektor Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi – Dorotę Durzyńską, jak też słodkości podarowanych przez PSS Społem w Hajnówce.   
Cieszymy się, że są wśród nas kobiety o takiej charyzmie, które zarażają otoczenie swoją pozytywną energią i pasją. Nie brakuje im pomysłów, kreatywności, odwagi, odnoszą sukcesy na wielu płaszczyznach życia, a co raduje jeszcze bardziej, to fakt, że liczy się dla nich zawsze drugi człowiek - zagubiony, poszukujący, będący w życiowej potrzebie.   Dziękujemy im za to wszystko, liczymy, że jeszcze nie raz spotkamy się z nimi - „Kobietami z pasją”, kontynuując rozpoczęty właśnie 8 marca cykl. Wszystkie Panie, które chciałyby dołączyć do tego zacnego grona zachęcamy do kontaktu z Miejską Biblioteką Publiczną w Hajnówce.
Agnieszka Kazberuk
fot. Małgorzata Gromotowicz
 


 

 

Data ostatniej zmiany: 2017-03-21 14:42:13

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook