„Teatr uczy, bawi, wychowuje” – zajęcia edukacyjne dla dzieci w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru

Data: 2017-03-27

27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru, z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce zorganizowaliśmy zajęcia dla uczniów klasy II d. ze SP nr 6, ph. „Teatr uczy, bawi, wychowuje”. Tego dnia, drugoklasiści wraz z wychowawczynią Julitą Tokajuk poznali najważniejsze zagadnienia związane z teatrem. Przygotowana przez bibliotekarki prezentacja multimedialna wprowadziła najmłodszych w „teatralne kulisy”, dzieci poznały między innymi znaczenie  terminów  sufler, didaskalia, scenografia. Miłym dopełnieniem zajęć była  premiera nowej sztuki w bibliotecznym teatrzyku Kamishibai pt. „Lew w Paryżu”, która przypadała do gustu naszej młodej widowni. Przy okazji, bibliotekarka opowiedziała dzieciom o wywodzącej się z Japonii tradycji „papierowego teatrzyku”, który zjednuje coraz większe grono sympatyków, także w Polsce.

Z kolei do pięciolatków z Przedszkola Nr 1 zawitały bibliotekarki ze sztuką „Szukając Marudka”, również z repertuaru teatrzyku Kamishibai. Dzieci z przejęciem śledziły losy Leosia i zaginionego psa Marudka,  bez problemu odczytując morał tej pięknej historii dziecięco-psiej przyjaźni.

 Nasza biblioteka od ponad roku wykorzystuje ów teatrzyk w trakcie lekcji bibliotecznych w przedszkolach i szkołach, to doskonała forma przygotowująca najmłodszych do kontaktu z tekstem literackim, który przekazywany jest dzieciom za pomocą pięknie ilustrowanych kart. Obraz w połączeniu z interpretacją tekstu przez osobę czytającą robi na dzieciach naprawdę ogromne wrażenie. Zachęcamy nauczycieli do skorzystania z tej małej teatralnej formy, tym bardziej, że nasza oferta sztuk stale się powiększa.

Joanna Kisielewicz

Fot. Agnieszka Kazberuk

Data ostatniej zmiany: 2017-04-07 08:28:28

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook