Narodowe Czytanie 2017 w Hajnówce

Data: 2017-09-02

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czytała cała Polska podczas 6. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. 2 września 2017 roku także hajnowianie wzięli udział w tej objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej inicjatywie, którą śmiało można nazwać świętem literatury polskiej.
Pogoda w tym roku nie była dla nas łaskawa, zatem uroczystość odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Niemniej czytający dramat Wyspiańskiego i publiczność zgromadzona na tę okoliczność poczuli się przez chwilę niczym bronowiccy goście, którzy zasiedli za weselnym stołem. Scenografia, może nie rodem z początku XX wieku, ale klimatem nawiązująca do weselnych tradycji, pięknie udekorowany i zastawiony potrawami stół, przebrana w ludowe stroje młodzież z zespołu tańca „Przepiórka”, wprowadziły obecnych na uroczystości w odpowiedni nastrój. W postaci z „Wesela” w tym roku wcielili się między innymi Burmistrz Jerzy Sirak (Dziennikarz), Mirosław Awksentiuk (Czepiec), Jolanta Stefaniuk (Radczyni), rola młodej pary przypadła w udziale Pani Agnieszce Andrejuk i Panu Adamowi Klupczyńskiemu. Nie zabrakło również młodzieży, która jak co roku włącza  się do akcji Narodowego Czytania. Zuzanna Sokołowska, Aleksander Wachowiak, a także podopieczni Specjalnego Ośrodka-Szkolno Wychowawczego Weronika Leśko i Artur Ratyński świetnie poradzili sobie z  interpretacją tekstu dzieła Wyspiańskiego.  Pieczę nad wspólnym czytaniem kilkudziesięciu scen z aktu I sprawował Pan Karol Nieciecki, wcielając się w rolę narratora.
Wspólną lekturę „Wesela” zakończyły pamiętne słowa Gospodarza (Wiesław Lickiewicz): Chłop potęgą jest i basta!, po których Dyrektor biblioteki Alla Gryc podziękowała wszystkim czytającym i publiczności, zapraszając oczywiście na weselny poczęstunek. Sobotnie, deszczowe przedpołudnie upłynęło w swojskim, weselnym klimacie. Dziękujemy współorganizatorowi uroczystości – Hajnowskiemu Domowi Kultury, który kolejny rok dba o scenografię i nagłośnienie imprezy, Pani Justynie Biryckiej i zespołowi „Przepiórka”, i wszystkim naszym czytającym, na których bezinteresowną pomoc i udział w akcji zawsze możemy liczyć.
Obsada:
NARRATOR – Karol Nieciecki