Doktor Kazimierz Ptaszyński (1908 – 1943)

Data: 2017-11-06
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego korzystając z zaproszenia  Haliny Pustelnik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3. przedstawiła uczniom tejże szkoły prezentację ilustrującą życie i działalność dr Kazimierza Ptaszyńskiego.
Kazimierz Ptaszyński urodzony w 1908 roku w Wilnie. Był absolwentem wydziału lekarskiego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Krótko pracował w szpitalu wileńskim, wiosną 1937 roku otrzymał posadę lekarza ogólnego przychodni kolejowej w Hajnówce. W 1939 roku został zatrudniony w nowo utworzonym szpitalu, powstałym w budynku Kasy Chorych na potrzeby działań wojennych.
Przyjmował chorych w przychodni, z troską doglądał cywilnych pacjentów szpitalnych, z obowiązku leczył żołnierzy sowieckich i niemieckich. Odbywał liczne wizyty domowe. W pamięci hajnowian zapisał się jako człowiek skromny, powściągliwy w słowach i jako niezwykle życzliwy i ofiarny lekarz.
Wspierał swoich pacjentów dobrym słowem, potrzebujących podstawowymi produktami żywnościowymi, mąką lub cukrem, jakże trudnymi do zdobycia w okresie okupacji.
Przekazywał partyzantom do puszczy: lekarstwa, opatrunki i paczki żywnościowe. Dom Ptaszyńskich był miejscem tajemniczych wieczornych spotkań, licznych wizyt "ludzi z lasu", po których doktor często wychodził z domu. Wielokrotnie narażał swoje życie, opatrując rannych w puszczy. Zdarzało się, że nawet w budynku gospodarczym na własnym podwórzu udzielał pomocy. Doktor w szopie opatrywał rannego, a żona w tym czasie bawiła Niemców rozmową ugaszczając ich herbatą.
Był doskonałym chirurgiem i to uchroniło go przed wywózką na Syberię, był bowiem potrzebny w szpitalu. Stracił życie za pomoc partyzantom. Rozstrzelany przez Niemców 17 września 1943 roku na żwirowni w Puszczy Białowieskiej wraz z rodziną: żoną Heleną, będącą w 9 miesiącu ciąży i trzyletnią córeczką Alinką. 10 kwietnia 1945 roku ekshumowano ciała ofiar masowego mordu, w tym rodziny doktorstwa Ptaszyńskich i pochowano na cmentarzu katolickim w Hajnówce. Każdego roku 17 września w intencji zbiorowo zamordowanych hajnowian odprawiane jest nabożeństwo, w którym licznie uczestniczą mieszkańcy miasta, oddając tym samym hołd bohaterskiej postawie dr Kazimierza Ptaszyńskiego. Dr Kazimierz Ptaszyński mieszkał i pracował w Hajnówce zaledwie siedem lat, ale był to niezwykle trudny i dramatyczny czas jego pracy, dla której oddał życie swoje i osób mu najbliższych i najdroższych. Hajnowianie upamiętnili Jego heroiczną postawę nadając imię doktora Kazimierza Ptaszyńskiego ulicy, przy której mieszkał. 
Serdecznie zapraszamy na lekcje biblioteczne połączone z prezentacja multimedialną, których celem jest przybliżenie młodym mieszkańcom miasta sylwetki lekarza, który  zginął 17 września 1943 roku.
Alla Gryc
Fot. Tamara Kuźma
   

Data ostatniej zmiany: 2017-11-09 06:49:22

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook