Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Biblioteczne Kolędowanie 2018”

Data: 2018-01-16

Okres świąteczno-noworoczny to doskonały moment na kultywowanie starej ludowej tradycji kolędowania. Ten piękny zwyczaj wiąże się ze wspólnym, głośnym śpiewaniem pastorałek i kolęd bożonarodzeniowych, a tych na Podlasiu, miejscu styku kultur polskiej i białoruskiej, jest wyjątkowo dużo. Chcąc pielęgnować tę tradycję, 16 stycznia 2018 roku po raz pierwszy w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce zorganizowano Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Biblioteczne Kolędowanie”.  W przeglądzie udział wzięły dzieci z hajnowskich placówek przedszkolnych: Przedszkola Nr 2, Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi, Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi, Niepublicznego Przedszkola Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego, a także Niepublicznego Przedszkola Językowego Red Bus Kids.
Uroczystość rozpoczęły dzieci z Przedszkola Nr 2, przedstawiając scenkę do pastorałki „Bosy pastuszek”. Śpiew i taniec maluchów dopełniały przebrania i scenografia betlejemskiej stajenki.  Kolejnych kolędników, tym razem z Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi, poprzedził solowy występ Macieja Wilkańca, który zaśpiewał kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Reprezentanci Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi wykonali kolędę „Wśród nocnej ciszy” i pastorałkę „Chojka”. Przegląd zakończył występ dzieci z Niepublicznego Przedszkola Prawosławnego i Przedszkola Red Bus Kids, w których repertuarze znalazły się kolędy polskie i białoruskie.
Na bibliotecznej uroczystości obecny był Burmistrz miasta Pan Jerzy Sirak,  który wszystkich kolędników nagrodził  koszem ze słodkościami. Dzieci otrzymały też pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe. Podziękowania spłynęły również na ręce Pań nauczycielek, które przygotowywały dzieci do udziału w przeglądzie: Bożeny Janickiej, Marioli Krawczyńskiej (Przedszkole Nr 2), Urszuli Kiryluk, Iwony Gierasimiuk (Przedszkole Nr 3), Iwony Zaniewskiej - Ciep, Ewy Anchimiuk (Przedszkole Nr 5), Anny Muskały, Eweliny Onikiuk (Przedszkole Prawosławne), Sylwii Golonko, Katarzyny Szerszunowicz ( Przedszkole Red Bus Kids).
Liczymy, że „Biblioteczne Kolędowanie” będzie kontynuowane w kolejnych latach, jest to doskonała okazja nie tylko do kultywowania tradycji i zaprezentowania umiejętności hajnowskich przedszkolaków, ale także integruje pokolenia i środowisko wielowyznaniowe.
Joanna Kisielewicz
Fot. Anna Plewa - Antypiuk
 


 
 

Data ostatniej zmiany: 2018-01-20 10:47:10

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook