Ferie Biblioteczne 2018

Data: 2018-02-02
Ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. T. Rakowieckiego upłynęły w atmosferze twórczej aktywności. Dzieci korzystające z tegorocznej oferty MBP podczas organizowanych zajęć poznały pojęcie ARTrecyklingu, a także w praktyce przekonały się, jak ogromny potencjał ukryty jest w surowcach wtórnych. Warsztaty były też okazją do uświadomienia im,  jak wiele odpadów produkujemy na co dzień w naszych domach i jaki wpływ na środowisko mamy jako jednostka. Dzieci przekonały się, jak ciekawe zabawki można zrobić na przykład z rolek po papierze toaletowym i jak oryginalną dekoracją mogą być widoczki malowane na papierowym talerzyku.
„Wilk i inne drapieżniki”  to zajęcia warsztatowe z edukacji ekologicznej, prowadzone przez Annę Białomyzy z BPN. Była to niecodzienna okazja do  „bliskiego spotkania” dzieci z fauną Puszczy Białowieskiej. Pani Anna Białomyzy opowiedziała o najważniejszych gatunkach puszczańskich drapieżników, między innymi o cieszącym się złą sławą wilku. Dzieci naśladowały odgłosy zwierząt, poznały ich zwyczaje, a na koniec, wspólnie zagrały w  grę planszową utrwalającą wiedzę zdobytą w trakcie zajęć.  
Ciekawą propozycją były też zajęcia pod hasłem „Językowy przekładaniec”, przygotowane i przeprowadzone przez Panią Kamilę Plewę – nauczycielkę języka polskiego w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Orzeszkowie. Pani Kamila przygotowała zabawy językowe i ortograficzne, które pozwoliły dzieciom w nieco inny sposób przyswoić zasady ortografii polskiej. Zabawa w kalambury, „biegane dyktando”, ortograficzna szubienica to jedne z wielu niekonwencjonalnych sposobów na zapamiętywanie ortograficznych reguł, a dzieci jak wiadomo, najchętniej i najskuteczniej uczą się przez zabawę.
Równie kształcące było spotkanie z Panią Martą Chmielińską - Jamroz,   pracującą w dziale edukacji białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. „Historia Polski dla najmłodszych” to propozycja ciekawych zajęć z wykorzystaniem gier planszowych. Zajęcia przeprowadzone w oparciu o bogatą ofertę gier dedykowanych dzieciom i młodzieży, pozwalają w przystępny sposób przyswajać wiedzę historyczną przy okazji dobrej zabawy. Pani Marta opowiedziała dzieciom o działalności Instytutu Pamięci Narodowej, zaprezentowała gry planszowe tj. „Znaj Znak”, „Pamięć 39”, „Polak Mały”, a także puzzle „Dywizjon 303”. Dzieci mogły „przetestować” wszystkie z propozycji przygotowanych przez Panią Martę, co było równie miłą częścią zajęć.  
Dwa tygodnie zimowego wypoczynku upłynęło w niezwykle miłej atmosferze, a twórcze zabawy i warsztaty edukacyjne były atrakcyjną ofertą na tegoroczne ferie.
Joanna Kisielewicz
 

Data ostatniej zmiany: 2018-01-23 14:36:22

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook