Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci

Data: 2018-01-20
20.01, po raz pierwszy w 2018 r., mali miłośnicy książek zebrali się w Czytelni Oddziału dla Dzieci i Młodzieży na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. W tym dniu rozmawialiśmy o zimie, a naszym dyskusjom o tej porze roku towarzyszyła książka Marii Kownackiej pt. „Razem ze Słonkiem: Zima”. Dzieci nie kryły radości z faktu, że nareszcie spadł śnieg i na feriach będą mogły pójść na sanki, narty czy łyżwy. Stwierdziły, że dzięki śnieżnej pierzynce na podwórku zrobiło się jaśniej i weselej, a gdy zaświeci słońce i skrzy się śnieg - jest po prostu przepięknie.
Przeszliśmy do dyskusji o książce, która wprowadza nas w niesamowity świat przyrody. My ludzie potrafimy radzić sobie z mrozem i śniegiem: ciepło się ubieramy, mieszkamy w ogrzewanych domach, a w zasięgu ręki mamy jedzenie. Zadaliśmy sobie pytanie, jak w tak trudnych zimowych miesiącach radzą sobie ptaki i zwierzęta? Mali czytelnicy od razu zaczęli dzielić się swoimi spostrzeżeniami: wiewiórki już jesienią zbierają orzechy i szyszki do swoich dziupli, świstak, suseł, borsuk i niedźwiedź na zimę szykują sobie z traw i mchu miękkie posłania w swoich norach, gdzie przesypiają całą zimę i nie muszą gromadzić zapasów pożywienia. W sen zimowy udają się też niektóre ryby, żaby, pszczoły, mrówki. Staś i Ania powiedzieli, że niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów, jak choćby bociany, jaskółki, żurawie. Gabryś podczas spaceru po parku zauważył gile, sikorki, wróble,wrony, bo te ptaki zostają na zimę u nas. Alicja dodała, że nie odleciał dzięcioł, którego słyszała będąc niedawno w puszczy, powiedziała też, że sarny, jelenie, żubry i dziki przychodzą w puszczy do paśników, bo tam mogą liczyć na swoje smakołyki wykładane przez leśników - siano, buraki, marchew. Dzieci zauważyły, że kiedy nasypie bardzo dużo śniegu, to zgłodniałe zające i inne zwierzęta zaglądają do przydomowych sadów i ogrodów, gdzie obgryzają korę drzew owocowych.
Mali klubowicze jednomyślnie stwierdzili, że w trakcie śnieżnej i mroźniej zimy należy dokarmiać ptaki i zwierzęta, aby pomóc im jak najłatwiej przetrwać ten okres.
Po dyskusji wszystkie dzieci zajęły się tworzeniem prac związanych z zimą. Malowały, lepiły, kleiły, w przerwie przegryzając chrupiące słodkości. Na zakończenie spotkania obejrzały wystawkę, a po zrobieniu wspólnego, pamiątkowego zdjęcia, dzieci szybko pobiegły by cieszyć się wyjątkowo piękną, zimową aurą.
Do zobaczenia w lutym, na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki!
Moderator DKK Maria Kuryło
Fot. Ewa Boratyńska
 
 

Data ostatniej zmiany: 2018-01-28 20:28:17

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook