75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Data: 2018-04-19

19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje już po raz szósty  akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Marek Edelman, jeden z przywódców Powstania, co roku składał w miejscach pamięci związanych z zagładą Żydów bukiet żółtych kwiatów; często właśnie żonkili. Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce  włączyła się do ogólnopolskiej akcji Żonkile. 16 kwietnia dzieci z klasy III a Szkoły Podstawowej  Nr 4 wraz z wychowawczynią Grażyną Pawluczuk wykonywały specjalnie zaprojektowane papierowe żonkile. Będą one rozdawane hajnowianom oraz młodzieży szkolnej biorącej udział w okolicznościowej uroczystości  w bibliotece w rocznicę wybuchu powstania, przybliżając im historię oraz zachęcając ich, aby przypięli kwiaty do ubrań na znak pamięci.
Dziękujemy naszym młodym wolontariuszom za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie papierowych żonkili.
Agnieszka Kazberuk
Fot. Anna Plewa – Antypiuk

 

Data ostatniej zmiany: 2018-04-17 08:44:16

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook