Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2018 r.

Data: 2018-05-15

„(Do)wolność czytania” to hasło przyświecające tegorocznym obchodom Tygodnia Bibliotek. Święto bibliotek i bibliotekarzy to doskonały moment na promocję książki i czytelnictwa w środowisku lokalnym, dlatego w tym roku hajnowska biblioteka kładła szczególny nacisk na dotarcie do jak największej liczby mieszkańców miasta.  Jednym z promocyjnych działań był kiermasz książki, w trakcie którego można było w atrakcyjnej cenie nabyć literaturę piękną, popularno-naukową, poradnikową – czyli „(Do)wolność czytania” dla wszystkich. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem były puste koszyki po sprzedanych książkach.
Stałym punktem obchodów Tygodnia Bibliotek w naszej bibliotece jest od kilku lat Kufer Książek. To inicjatywa, której celem jest dotarcie do osób przebywających na oddziałach szpitalnych w SP ZOZ, oczywiście z książką. Wydawnictwa przekazywane na akcję Kufer Książki pochodzą z darów czytelników, za co w tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować. To dzięki Wam „(Do)wolność czytania” stała się faktem.
Inscenizacja na podstawie baśni „Calineczka” zgromadziła w bibliotece dwie grupy czterolatków z Przedszkola Nr 5 w Hajnówce. Tym razem w role aktorów wcieliły się sześciolatki z Przedszkola Nr 1, które pod czujnym okiem przedszkolanki – Pani Elżbiety Prokopiuk przygotowały spektakl połączony z muzyką i tańcem.
W tych dniach nie mogło zabraknąć lekcji bibliotecznych, z oferty których w maju licznie korzystają zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie szkół podstawowych. W trakcie spotkań z najmłodszymi bibliotekarki opowiadają o swojej pracy, prezentują działy i księgozbiór, ale przed wszystkim zachęcają dzieci do czytania. Patriotyczną wymowę miały zajęcia przeprowadzone z uczniami klasy III „a” ze SP nr 4, w trakcie których dzieci poznały szerokie znaczenie słowa „patriota”.  Wspólnie z bibliotekarką dzieci analizowały tekst książki Joanny Olech i Edgara Bąka „Kto Ty jesteś?”, a przyczynkiem do tych rozważań było rozstrzygnięcie klasowego konkursu pod hasłem „Kartka dla Ojczyzny”. Na konkurs dzieci przygotowały prace plastyczne, a te najlepsze zostały nagrodzone w trakcie zajęć bibliotecznych.
Również w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce ogłosiła „Majową Amnestię” – akcję skierowaną do wszystkich czytelników przetrzymujących biblioteczne książki. Przez cały miesiąc czytelnicy zwolnieni są z regulaminowych opłat i kar za przetrzymanie, dlatego jest to doskonały moment na rozliczenie się z książkowych zaległości.
Dziękujemy wszystkim czytelnikom, nauczycielom i ich wychowankom, którzy w Tygodniu Bibliotek pamiętali o naszym zawodowym święcie, złożyli życzenia i przekazali dobre słowo. To miły gest, gdy ktoś pamięta o nas i o naszej codziennej pracy.

                                    


 

Data ostatniej zmiany: 2018-05-15 15:59:15

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook