Ferie w bibliotece!

Data: 2019-02-01

W ferie zimowe w hajnowskiej bibliotece jak zwykle nie zabrakło ciekawych propozycji dla dzieci. Dwutygodniowa oferta zajęć, zaspokoiła potrzeby nawet najbardziej wymagających dzieci, a liczna frekwencja była tego najlepszym potwierdzeniem.
Rozpoczęliśmy spotkaniem z policjantami z hajnowskiej komendy, którzy opowiedzieli dzieciom o tym, jak w bezpieczny sposób przygotować się do zimowego wypoczynku. Oczywiście, przy okazji zademonstrowali rekwizyty policyjne - kajdanki, alkomat, a na koniec rozdali dzieciom ulotki informacyjne o zasadach bezpieczeństwa na co dzień.
Niezwykle twórcze zajęcia przygotowała naszym dzieciom Pani Agata Łuksza – hajnowianka, ilustratorka książek z Pracowni Bobra, która opowiedziała o swojej pasji i pracy. Pokazała dzieciom profesjonalny sprzęt – komputer z graficznym tabletem, na którym między innymi powstały ilustracje do nowego wydania „Alicji w Krainie Czarów”, a także zupełnie nowej książki Rafała Kowalczyka „Wiking żubr co się zowie”. Każde dziecko mogło spróbować swoich sił i umiejętności ilustratorskich tworząc samodzielnie projekty na tablecie graficznym. Kreatywność i wyobraźnia dziecięca uwolniona w trakcie praktycznej części spotkania, zaowocowała kolażami na temat „Kosmosu”, które dzieci wykonały pod okiem Pani Agaty.
Czwartkowe przedpołudnie wypełnił dzieciom Pan nadleśniczy Wojciech Furmanek, który opowiedział im o swojej wielkiej pasji jaką są motyle. Dzieci poznały niezwykle ciekawy świat motyli – tych dziennych i nocnych, dowiedziały się o ich cyklu życia i znaczeniu w przyrodzie. Pan Wojciech pokazał dzieciom część ze swojej kolekcji gatunków motyli nocnych, które zachwyciły przede wszystkim swoja urodą i różnorodnością. Na koniec spotkania dzieci wykonały prace plastyczne, których motywem przewodnim były oczywiście motyle.
Pierwszy tydzień ferii zakończyły „Sznurkowe opowieści”, mówiąc inaczej - dziecięce wariacje z wykorzystaniem nici i sznurka. Powstały piękne litery, włóczkowe gadżety i zabawki, które zapewne mogą posłużyć jako dekoracje dziecięcych pokoi, jak i za wyjątkowe, bo wykonane własnoręcznie – prezenty i upominki.
Drugi tydzień ferii upływał nam równie aktywnie. Podczas wtorkowych zajęć dzieci rozmawiały o przyjaźni, która jest bardzo ważną sferą życia każdego człowieka. Po wspólnej dyskusji dzieci przystąpiły do pracy zespołowej, wykonując artystyczny kolaż pt.”PRZYJAŹŃ – CZY WARTO?”. Inwencja twórcza dopisywała dzieciom, powstały ciekawe prace, które pokazały, jak współczesne pokolenie postrzega i traktuje przyjaźń w swoim życiu.
Kolejny dzień to zajęcia z cyklu „Zręczne ręce”. Jak można się domyśleć, dzieci miały spore pole do popisu  wykonując najbardziej oryginalne zakładki do książek i geometryczne witraże,  zaskakując  nas swoją pomysłowością i kreatywnością.
Edukacyjny charakter miało drugie spotkanie z pracownikiem nadleśnictwa, panem Wojciechem Furmankiem, który tym razem opowiedział dzieciom o ptakach, ich różnorodności i ciekawych zwyczajach. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści Pana nadleśniczego, który z wielką pasją od kilku lat obserwuje białowieskie ptaki. W drugiej części zajęć dzieci pracowały z atlasami do rozpoznawania ptaków i kolorowały konkretne gatunki zgodnie z ich upierzeniem. W wolnej chwili, aby rozładować nagromadzoną energię, zaproponowałyśmy dzieciom popularną zabawę ruchową w „Krzesła”.
„Biblioteczny Konkurs Pięknego Czytania” zakończył dwutygodniowe spotkania w ramach akcji „Ferie w bibliotece”. Dzieci przygotowały fragment tekstu lub wiersza, który wyrecytowały lub przeczytały na forum grupy. Każde z dzieci otrzymało pamiątkowy dyplom i upominek, co było na  pewno miłym zwieńczeniem wspólnie spędzonego czasu.
Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom: Komendzie Powiatowej Policji w Hajnówce, Nadleśnictwu Hajnówka, Pani Agacie Łukszy z Pracowni Bobra, które w tym roku wsparły nas w organizacji wypoczynku zimowego hajnowskich dzieci.
Joanna Kisielewicz
Fot. Agnieszka Kazberuk, Joanna Kisielewicz 

Data ostatniej zmiany: 2019-02-05 13:33:34

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook