Obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce

Data: 2019-05-15

Po raz XVI w całej Polsce obchodzono Tydzień Bibliotek – zawodowe święto bibliotekarzy. Święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ma promować biblioteki i czytelnictwo w środowisku lokalnym, a przy okazji ma uzmysłowić, jak szeroką ofertę kieruje współczesna biblioteka.
Już samo tegoroczne hasło przyświecające obchodom - #BIBLIOTEKA  pokazuje nowoczesny charakter bibliotek, które obecnie z powodzeniem funkcjonują nie tylko w środowisku lokalnym, ale i  w przestrzeni wirtualnej.
8 maja 2019 r. hajnowska biblioteka rozpoczęła obchody spotkaniem o charakterze warsztatowym z Jerzym Uszyńskim, który uczniom Szkoły Podstawowej Nr 1 opowiadał o najważniejszych zagrożeniach cywilizacyjnych. „Na ratunek cywilizacji” to motto zajęć, które miały uświadomić dorastającej młodzieży, jak wielką moc sprawczą mają nasze czyny i decyzje, jeśli świadomie chcemy chronić naszą planetę, a przy okazji samych siebie, przed globalną katastrofą ekologiczną. Uczniowie klas V z entuzjazmem i głową pełną pomysłów próbowali wspólnie zaradzić globalnym problemom, wykazując się kreatywnością i sporą już wiedzą.
Tydzień Bibliotek to rokrocznie liczne wizyty przedszkolaków połączone z lekcjami bibliotecznymi, w trakcie których dzieci poznają bibliotekę i jej najciekawsze zbiory. Przedszkolaki mogą skorzystać z niecodziennej okazji zwiedzenia każdego działu biblioteki, poznając tym samym kulisy zawodu bibliotekarza. Z takiej możliwości skorzystały dzieci z grupy „Jaskółeczek” z Przedszkola Nr 1, które 9 maja, oczywiście z laurką i życzeniami, odwiedziły naszą bibliotekę.
10 maja swoją najnowszą książkę promował w naszej bibliotece znany wszystkim Tomasz Samojlik.  Komiks „Bardzo dzika opowieść” to zabawna, wzruszająca, zaskakująca, a momentami straszna i oczywiście dzika historia o poszukiwaniu swojego miejsca i przyjaźni. To także pierwsza część cyklu o niezwykle tajemniczym tytule Las złamanych serc, o czym przekonali się piątoklasiści ze Szkół Podstawowych Nr 4 i Nr 3. Majowa aura bywa kapryśna, dlatego zdarza się i tak, że to bibliotekarki odwiedzają dzieci w przedszkolach. Tego dnia, z lekcją w terenie udałyśmy się do grupy pięciolatków z Przedszkola Nr 5, prezentując dzieciom sztukę z repertuaru teatru Kamishibai – „Bajkę o Wiśle”. Była to okazja do ciekawej rozmowy o naszej ojczyźnie, jej walorach przyrodniczych, podaniach i legendach. Sztuka „Bajka o Wiśle” doskonale wpisała się w majowo-patriotyczną tematykę, poruszaną w trakcie zajęć przedszkolnych. Również sześciolatki z Przedszkola Nr 5 skorzystały z zajęć literacko-edukacyjnych ph. „Kto Ty jesteś?”. Wspólnie z dziećmi próbowałyśmy zastanowić się nad tym, kto to jest patriota i czy dziecko może być patriotą? Pomocna okazała się być prezentacja multimedialna i książka Joanny Olech pt. „Kto Ty jesteś?”.
Obchody Tygodnia Bibliotek zbiegły się z jubileuszem 70-lecia działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Na tę okoliczność 13 maja w Hajnowskim Domu Kultury  zorganizowałyśmy uroczystość, w trakcie której wspólnie z czytelnikami, współpracującymi instytucjami, sponsorami świętowaliśmy tę zacną rocznicę.
Tegoroczne święto bibliotek i bibliotekarzy zakończyłyśmy spotkaniami z przedszkolakami. Była to też okazja do zaprezentowania nowej sztuki z teatrzyku Kamishibai pt. „Smok Wawelski”. Tekst Magdaleny Zarębskiej, opatrzony przepięknymi ilustracjami Elżbiety Gaudasieńskiej, w niezwykły sposób przedstawił dzieciom jedną z najbardziej znanych polskich legend.
Dziękujemy wszystkim czytelnikom, przedszkolakom i uczniom z hajnowskich placówek,  którzy od wielu lat pamiętają o naszym zawodowym święcie!
Joanna Kisielewicz

Fot. Barbara Frankowska, Agnieszka Kazberuk, Joanna Kisielewicz, Aniela Szpakowicz

Data ostatniej zmiany: 2019-05-16 15:59:23

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook