"Podaruj wiersz" - ogólnopolska akcja społeczna Fundacji im. Zbigniewa Herberta

Data: 2019-06-13

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, ważnych dla niego artystów, osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Fundacja imienia poety chce zachęcić wszystkich, żeby też wręczali drugim osobom wiersze, niekoniecznie swoje.
Przepisanie i podarowanie wiersza może być gestem przyjaźni lub wdzięczności, duchowym wsparciem, pociechą, ale i nadzieję. Jest to też intymny akt podarowania innym swojego czasu, swojej wrażliwości i obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza i ofiarowanie go wybranej osobie. Wiersz może być upominkiem dla kogoś bliskiego, dla kogoś, kto jest w zasięgu ręki, ale można poszukać takich osób w najbliższym otoczeniu i podarować wiersz tym którzy przebywają w szpitalach, domach seniora, czy domach opieki społecznej. Niech to będzie prosty, ludzki gest – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni.
Udział w akcji polega na wybraniu wiersza dla konkretnej osoby, przepisaniu go odręcznie na przygotowanej przez Fundację im. Zygmunta Herberta karcie papeterii i następnie podarowaniu tego przepisanego wiersza wybranej osobie.
Co może być prezentem od serca? Nie tylko kwiaty, czekoladki, ale też wiersz! Z pomocą niego można podziękować, przeprosić, wyznać miłość lub po prostu poprawić komuś humor. Wystarczą dobre chęci: wybrać osobę - adresata wiersza, sięgnąć po książkę z poezją i wybrać wiersz,  odręcznie przepisać wybrany wiersz, a można też dodać coś od siebie: dedykację, komentarz, datę, podpis. Można też napisać własny wiersz.
Trzeba pamiętać, że nie każdy może samodzielnie odczytać odręcznie napisany tekst, może warto wiersz głośno przeczytać (dotyczy to zwłaszcza osób starszych i małych dzieci).
Karty papeterii można pobrać w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Tadeusza Rakowieckiego, ul 3 Maja 45
Zapraszamy serdecznie do odręcznego przepisania wybranego przez siebie wiersza i ofiarowanie go komuś, dla kogo może to być bardzo ważne.
Alla Gryc
 

Data ostatniej zmiany: 2019-06-13 11:26:51

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook