Rajd Rowerowy im. plut. Bolesława Bierwiaczonka

Data: 2019-09-22

22 września 2019 r. hajnowianie po raz kolejny uczcili pamięć tragicznych wydarzeń wybuchu II Wojny Światowej i śmierci plutonowego Bolesława Bierwiaczonka, który zginął w obronie Hajnówki 17 września 1939 roku, biorąc udział w IX Rajdzie Rowerowym jego imienia.
Jak co roku patronat nad rajdem objął Burmistrz Miasta – Jerzy Sirak, który przed wyruszeniem na trasę wraz z z-cą Burmistrza – Ireneuszem Kędysiem, Marią Skwarczyńską – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego złożyli kwiaty i zapalili znicze przy obelisku Bolesława Bierwiaczonka oraz na grobach żołnierzy pochowanych na cmentarzu katolickim, którzy polegli walcząc u jego boku.
Uroczyste otwarcie rajdu odbyło się na parkingu przy ul. Celnej. Burmistrz Miasta Hajnówka powitał wszystkich zebranych i wyraził radość, że rokrocznie spotykamy się w tak licznym gronie, w którym w tym roku znalazł się między innymi poseł Krzysztof Truskolaski.
Przed wyruszeniem na trybę Janusz Antipow poinstruował uczestników o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, a następnie poprowadził kolumnę rowerzystów składającą się z 200 osób. W rajdzie udział wzięły rodziny z dziećmi, zaprzyjaźnione grupy, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4, młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Podobnie jak w minionych latach  licznie reprezentowany był Uniwersytet Trzeciego Wieku i Koło Terenowe Polskiego Związku Niewidomych.
Ponad 10-kilometrową trasę prowadzącą trybą leśną do Bud uczestnicy przejechali  w sprzyjających warunkach pogodowych i przyjacielskiej atmosferze. Wszyscy spotkali się przed pomnikiem plutonowego Bolesława Bierwiaczonka, gdzie upamiętniając jego bohaterską śmierć złożono kwiaty i zapalono znicze. Zebranym przybliżono sylwetkę żołnierza i uczczono jego pamięć minutą ciszy. Część oficjalną zamknęło wręczenie dyplomów dla najmłodszych uczestników rajdu, po której organizatorzy zaprosili wszystkich na ciepły poczęstunek w "Zajeździe u kolarza". Na rowerzystów czekały pieczone kiełbaski, ciepły bigos, słodkie bułeczki, kawa i herbata. Uczestnicy  słuchali pieśni patriotycznych i wojskowych w wykonaniu Klety Sokołowskiej.
Serdecznie podziękowania składamy na ręce hajnowskiej policji, która troskliwie czuwała nad bezpieczeństwem przejazdu uczestników rajdu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy swoim udziałem w rajdzie oddali hołd plutonowemu Bierwiaczonkowi oraz innym żołnierzom poległym w obronie Hajnówki.
Szczególne podziękowania składamy Danielowi Podolszyńskiemu i Piekarni Podolszyńscy, za  wsparcie naszej inicjatywy w formie pieczywa.
Cieszy nas ze Rajd rowerowy im. Plut. Bolesława Bierwiaczonka na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń naszej miejscowości, będąc swoistą lekcją historii regionu. Za rok zapraszamy wszystkich chętnych na jubileuszowy, 10. Rajd Rowerowy im. plut. Bolesława Bierwiaczonka.

Barbara Frankowska
 

Data ostatniej zmiany: 2019-09-10 16:23:41

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook