Mikołajki w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Data: 2019-12-06

Wraz z nadejściem grudnia wszyscy dajemy ponieść się atmosferze nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, zwłaszcza dzieci wyczekują pierwszych prezentów, które jak co roku przynosi im Święty Mikołaj. Podtrzymując tę piękną tradycję obdarowywania się drobnymi upominkami, 6 grudnia 2019 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce wraz z uczniami klasy II ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Hajnówce zorganizowała zajęcia pod hasłem „W oczekiwaniu na święta…”.

Rozpoczęliśmy od luźnych rozmów na temat świąt i tego jak obchodzone są w rodzinnych domach dzieci. Uczniowie chętnie dzielili się swoją wiedzą o świątecznych tradycjach, a wszystkie zebrane informacje notowaliśmy na tablicy. Oczywiście w trakcie zajęć nie mogło zabraknąć książek. W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży mamy bardzo bogaty wybór literatury – beletrystycznej i popularno-naukowej, dotyczącej tematyki świąt Bożego Narodzenia. Pięknie i bogato ilustrowane wydawnictwa to doskonały pomysł na przygotowanie dzieci do nadejścia świąt, ale także niezastąpiona skarbnica informacji o świątecznych tradycjach i pomysłów na bożonarodzeniowe ozdoby, prezenty czy potrawy. Dzieci nie kryły zdziwienie na wieść, że w innych krajach panują zgoła odmienne tradycje świąteczne, i tak na przykład, we Włoszech prezenty roznosi wiedźma Befana w nocy z 5 na 6 stycznia, w Szwecji prezenty przynosi krasnal Jultomen, a japońskie dzieci obdarowuje Hoteiosho – buddyjskie bóstwo, które wedle wierzeń ma także oczy z tyłu głowy, dlatego dzieci starają się być w tym czasie bardzo grzeczne. W naszej tradycji prezenty dostajemy od Świętego Mikołaja, dlatego to jego figurki własnoręcznie wykonały dzieci z papierowych tutek, bibuły i waty. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały drobny upominek od Pań bibliotekarek – zakładki do książek.
Joanna Kisielewicz

 


 

Data ostatniej zmiany: 2019-12-11 16:25:55

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook