Obchody Roku Bitwy Warszawskiej 1920

Data: 2020-07-31

Pragniemy poinformować i jednocześnie zachęcić wszystkich zainteresowanych tematem Bitwy Warszawskiej 1920, o wspólnej inicjatywie programu „Niepodległa” i Polskiego Radia S.A., które przygotowały serwis internetowy poświęcony temu wydarzeniu. Serwis bitwa1920.gov.pl to przygotowany w formie nowoczesnej encyklopedii multimedialnej portal, którego zawartość merytoryczną opracował  m. in. prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Znajdziemy tam archiwalne materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej i archiwów dźwiękowych Polskiego Radia. Serwis udostępnia multimedialne plansze poświęcone poszczególnym wydarzeniom czy postaciom, które są uzupełnione o archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe. Portal nie tylko opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim pokazuje życie Polaków, istotne wydarzenia, fakty i postaci tamtego okresu. Do korzystania ze strony organizatorzy zapraszają szczególnie szkoły, instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz lokalnych pasjonatów historii.
Kolejną propozycją związaną z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej jest wystawa tematyczna „Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa”  przygotowana we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Można ją ściągnąć i wykorzystać w wersji do druku lub do internetu ze strony https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/bitwa-warszawska-stulecia-zwyciestwa-bezplatna-wystawa-do-pobrania/. Oferta skierowana jest między innymi do samorządów, samorządowych instytucji kultury, szkół i wszystkich zainteresowanych.
Przypominamy o trwającym konkursie literackim "1920", którego celem jest stworzenie literackiej panoramy tamtych niezwykłych czasów. Prace nieprzekraczające 30 tys. znaków ze spacjami można przesyłać do 15 sierpnia 2020 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Regulamin oraz szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/1920-ogolnopolski-konkurs-literacki-w-setna-rocznice-bitwy-warszawskiej/.
Najlepsze prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii. Przewidziano także 10 finansowych nagród równoważnych, w wysokości 4000 złotych brutto każda.
17 kwietnia ruszył także wyjątkowy cykl historyczny poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej pt. „Wiktoria 1920” - zapiski z czasów wojny. Przez najbliższe miesiące, co tydzień w piątek, na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na łamach prasy, publikowane są materiały, które pokazują, jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. Na zbiór, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami, składają się starannie dobrane fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z prasy. Więcej informacji o projekcie i sposobach korzystania z niego znajduje się na stronie:https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/wiktoria-1920-zapiski-z-czasow-wojny-przypomniane-w-roku-bitwy-warszawskiej/.


   
 

Data ostatniej zmiany: 2020-07-31 12:05:02

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook