Złożenie kwiatów w 81. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę.

Data: 2020-09-17

17 września 2020 roku w 81. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce wraz z przedstawicielami władz samorządowych złożyła kwiaty w miejscach upamiętniających to wydarzenie w naszym mieście i okolicy. Punktualnie o godzinie 12.00 delegacja udała się kolejno: pod pomnik im. plut. Bolesława Bierwiaczonka, pod pomnik Pułku 3. Strzelców Konnych w Parku Miejskim, na groby ofiar zbrodni niemieckich zamordowanych w latach 1941-1943 na Cmentarzu Prawosławnym oraz do Bud, w miejsce symbolicznego pochówku plutonowego Bolesława Bierwiaczonka.
Postać Bolesława Bierwiaczonka szczególnie zapisała się w historii naszego miasta, bowiem to on wraz ze swoim oddziałem brał udział w walkach w obronie Hajnówki. Walcząc w samym mieście i następnie we wsi Lipiny został ranny odłamkiem w głowę i zmarł podczas ewakuacji oddziału w kierunku Białowieży. Kaprala pochowano we wsi Budy, gdzie miejscowa ludność zorganizowała pochówek i przez lata opiekowała się nagrobkiem żołnierza. Kapral Bolesław Bierwiaczonek pośmiertnie został mianowany plutonowym oraz odznaczony dwukrotnie Krzyżem Virtuti Militari. W 1973 roku zwłoki żołnierza ekshumowano i przeniesiono na cmentarz wojskowy w Białymstoku, a w miejscu pierwszego pochówku stanął pamiątkowy obelisk, który do dziś przypomina o bohaterskich czynach Bolesława Bierwiaczonka i wydarzeniach września 1939 roku.

 

Data ostatniej zmiany: 2020-09-22 09:48:20

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook