XII Urodziny Żubra Pompika

Data: 2020-09-25

 XII urodziny Żubra Pompika

25 września 2020 r., żubr Pompik, niezwykle popularny bohater książek dr. Tomasza Samojlika, skończył 12 lat, bo dokładnie tyle czasu upłynęło od momentu wydania pierwszej części cyklu  pt. „Żubr Pompik. Tropy na śniegu”. Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce od kilku lat organizuje imprezę czytelniczą ph. „Literackie Urodziny Żubra Pompika” i w tym roku, pomimo pandemii, postanowiliśmy kontynuować tę sympatyczną tradycję. Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników uroczystość miała miejsce w Hajnowskim Domu Kultury. Ponadto, wydarzenie  wpisało się w działania projektu „Hajnówka Dostępna – program dostępności miasta w sferach kultury i turystyki inspirowany rozwiązaniami włoskimi z miasta Matera”, realizowanego między innymi przez naszą bibliotekę. Wśród zaproszonych gości znaleźli się uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, którzy wraz z wychowawcami licznie przybyli na uroczystość, a także dyrektor biblioteki – Maria Skwarczyńska, wiceburmistrz - Ireneusz Kiendyś, dyrektor Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Żubra Pompika – Dorota Durzyńska, dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury –  Barbara Sadowska. Nie mogło zabraknąć autora kultowej serii – Pana Tomasza Samojlika, który mimo ogromnej ilości służbowych obowiązków, zawsze znajduje czas na spotkania ze swoimi wiernymi czytelnikami.
Urodzinowe spotkanie rozpoczęły dzieci z Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Żubra Pompika. Przedszkolaki z grup Sarenek, Jeżyków i Żuberków przygotowały krótki występ wokalno-taneczny, a że ze względów bezpieczeństwa nie mogły przybyć tak licznie do Hajnowskiego Domu Kultury, ich występ nagrany został i odtworzony widowni obecnej na urodzinach Pompika. Z rąk Pani Dyrektor Doroty Durzyńskiej autor Pompika odebrał piękną pracę przygotowaną przez nauczycieli i  podopiecznych tego przedszkola. Równie piękną pracę p. Samojlik otrzymał od wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Kolejną częścią urodzinowego spotkania była prelekcja dr. Tomasza Samojlika adresowana do podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Uczniowie, którzy po raz pierwszy mogli spotkać się z autorem serii o Pompiku, z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali ciekawostek na temat sympatycznej żubrzej rodziny. Niespodzianką przygotowaną dla dzieci była emisja dwóch odcinków filmu animowanego "Żubr Pompik". Na zakończenie urodzinowego spotkania był quiz wiedzy o bohaterach serii, a za prawidłowe odpowiedzi wszystkie dzieci otrzymały prezenty - książki z nowej serii  "Żubr Pompik. Wyprawy".
Tegoroczne obchody urodzin Pompika z powodu pandemii musiały mieć kameralny charakter, ale nie zapomnieliśmy o innych dzieciach, które nie mogły w nich uczestniczyć. Dla wszystkich hajnowskich przedszkolaków Bajanka Monika przygotowała nagranie ze specjalną animacją - zabawy i konkursy z Pompikową rodziną, które niebawem przekażemy do wszystkich hajnowskich placówek przedszkolnych.

Tekst i fotografie: Joanna Kisielewicz

 

 

 

Data ostatniej zmiany: 2020-09-28 12:37:20

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook