Narodowe Czytanie Trylogii

Data: 2014-09-06

6 września na placu przed Urzędem Miasta w Hajnówce odbyło się Narodowe Czytanie Trylogii Sienkiewicza. Pomysłodawcą i oficjalnym patronem przedsięwzięcia jest Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej - Pan Bronisław Komorowski. Hajnowską akcję  otoczył patronatem Burmistrz Miasta - Pan Jerzy Sirak. Miejskiej Bibliotece Publicznej i Hajnowskiemu Domowi Kultury przypadł zaszczyt zorganizowania tej uroczystości w naszym mieście.

Burmistrz miasta otworzył III edycję akcji Narodowego Czytania serdecznym powitaniem gości. Odczytał przesłanie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej ukazujące wartość tej ogólnopolskiej akcji: popularyzację czytelnictwa, podkreślanie bogactwa i piękna polskiej literatury, potrzebę troski o polszczyznę i wzmocnienie poczucia naszej wspólnej tożsamości.

W tegorocznym Narodowym Czytaniu zmierzyliśmy się z dziełem, które przyprawia o zawrót głowy niejednego czytelnika; napisana ku pokrzepieniu serc, tłumaczona na dziesiątki języków, stanowiąca podstawę kanonu literatury polskiej - Trylogia Henryka Sienkiewicza. Nie ma Polaka, który nie czytał lub nie oglądał filmowej adaptacji Sienkiewiczowskiej Trylogii. Na „Ogniem i mieczem”, „Potopie” i „Panu Wołodyjowskim” wychowało się niejedno pokolenie Polaków - czytelników, patriotów dumnych ze swojej narodowości i historii.

Nie przypadkowo też inaugurujący uroczystość Burmistrz Miasta - Pan Jerzy Sirak, wybrał fragment pochodzący z pierwszego tomu „Potopu”, w którym Skrzetuscy jadą przez Hajnowszczyznę do Puszczy Białowieskiej, by schronić się tu przed najazdem Szwedów. Czytany fragment Burmistrz zakończył stwierdzeniem, iż Henrykowi Sienkiewiczowi należy się wielki ukłon, nie tylko za piękną twórczość literacką, ale także za promocję naszego miasta, które wówczas było siedzibą straży leśnej i nosiło nazwę Hajnowszczyzna.

Czytaniem dalszej części fragmentu rozdziału XI pochodzącego z pierwszego tomu „Potopu”, opisującego wydarzenia towarzyszące podróży Skrzetuskich do Puszczy Białowieskiej swój akces w Narodowym Czytaniu zaznaczył  Pan Włodzimierz Pietroczuk - Starosta Powiatu Hajnowskiego.

Hajnowianie z entuzjazmem przyłączyli się do Narodowego Czytania, duża była też rozpiętość wiekowa osób deklarujących swój udział. W pierwszej kolejności wystąpili na scenie najmłodsi uczestnicy – uczniowie szkół podstawowych: Wiktoria Kiryluk,  Jakub Bierski, Jagienka Samojlik, Maksymilian Chyra. Kolejną grupę stanowili uczniowie Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych: Gabriela Chraboł, Marta Szota, Klaudia Koc, Radosław Waśko, Michalina Borys, Atena Artemiuk, Madgalena Gawryluk, Weronika Charytonow, Patrycja Jaroć, Gabriel Boruta, Rafał  Zajdych, Donata Milewska, Klaudia Kupień i Maja Łuksza. Czytającą rodzinę Zieniuków stanowiła trójka rodzeństwa: Monika, Marta i Paweł.

Panie: Alicja Chaniło, Nina Paliczuk, Lucyna Wawreszuk, Grażyna Pawluczuk i panowie: Robert Aleksiejuk, Adam Klupczyński, Edward Lipiński, Tomasz Samojlikreprezentowali silną grupę dorosłych hajnowian, którzy przystąpili do czytania Trylogii.

Uroczystości towarzyszyła wystawa książek i opracowań o twórczości Henryka Sienkiewicza pochodząca ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego. Obecnych na uroczystości zapraszaliśmy do udziału w quizie, sprawdzającym wiedzę o Sienkiewiczowskiej Trylogii. Nie zapomniałyśmy też o naszych najmłodszych uczestnikach, zapraszając ich do zapoznania się z bohaterami powieści Henryka Sienkiewicza w formie kolorowanek.

Przypominaliśmy o konkursie ogłoszonym przez bibliotekę, zachęcającym do rodzinnego czytania Trylogii Sienkiewicza. W ramach konkursu należało złożyć pisemną relację w terminie określonym do 15 września 2014 r.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Gratulujemy najmłodszym uczestnikom oraz uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy wzruszyli nas postawą i przepięknym czytaniem, zachwycili nienaganną dykcją, a przede wszystkim odważyli się zmierzyć z prozą niezwykle trudną i wymagającą w interpretacji. Wszyscy byli doskonale  przygotowani pod okiem swoich nauczycieli, dlatego szczególne podziękowania składamy Paniom:  Małgorzacie Jurczuk - ZS nr 3, Grażynie Pawluczuk - SP nr 6, Danucie Samerek – ZS nr 1, Irenie Ignatowicz – ZSzDNJB oraz Joannie Sapieżyńskiej - ZSZ.

Alla Gryc, Joanna Kisielewicz, Ewa Boratyńska, Paulina Młodzianowska                                           - w imieniu zespołu organizatorów Akcji Narodowego Czytania Trylogii Sienkiewicza w Hajnówce.

Fot. Paulina Młodzianowska.

Data ostatniej zmiany: 2014-09-02 16:42:17