Tydzień Książki Elektronicznej

Data: 2015-03-07
W dniach 1-7 marca na całym świecie jest obchodzony Tydzień Książki Elektronicznej, który ma na celu promocję i popularyzację e-czytania. Został zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci, która postanowiła popularyzować e-czytanie i zorganizowała pierwszy Tydzień Książki Elektronicznej. Było to tak niedawno, ale jeszcze wówczas w Polsce czytanie ebooków było abstrakcyjne na równi z podróżą na Księżyc.
W ciągu dziesięciu lat dużo się jednak zmieniło. Książki elektroniczne przez wielu są wciąż traktowane z nieufnością, a szelest kartek i zapach książek jest dla nich nieodłącznym elementem czytania. Trudno uwierzyć, ale pierwsza książka elektroniczna pojawiła się ponad 40 lat temu. Twórcą pierwszych e-booków był Michael Hurt, który w 1971 roku zainicjował Projekt Gutenberg - inicjatywę, której celem była cyfrowa archiwizacja książek
Książki cyfrowe mają coraz więcej zwolenników i szybko zadamawiają się w naszej rzeczywistości, dynamicznie wzrasta zainteresowanie książką elektroniczną. Czytanie książek w cyfrowej formie staje się coraz bardziej popularne również w Polsce. Książka elektroniczna zyskuje coraz więcej fanów, którzy cenią m. in. jej mobilność, wygodę czytania oraz zwiększającą się liczbę urządzeń i aplikacji dedykowanych e-książce. Wielu nie wyobraża sobie wyjścia z domu iPada, inni korzystają z telefonów. Czytanie w formie elektronicznej, jest przyjemne i wygodne. Każdą chwilę można poświęcić na czytanie. Ten fakt doceniamy szczególnie w podróży.
Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce udostępnia 20 komputerów, oraz 10 czytników na których można czytać e‑książki. Biblioteka zabiega o względy czytelników tradycyjnej książki papierowej ale umożliwia dostęp do książki elektronicznej.
Tydzień E‑książki jest zaproszeniem do biblioteki i okazją do zapoznania się z e‑bookami dla osób, które do tej pory nie miały ku temu okazji. Dla fanów elektronicznych publikacji to powód do zarażania innych swoją pasją. Czy tu czy tam – czytaj!
Międzynarodowy Tydzień E-książki to także okazja, aby skorzystać z licznych promocji i atrakcyjnych zniżek. Dla naszych czytelników zespół IBUK Libra również przygotował niespodziankę - tygodniowy bezpłatny dostęp do ponad 8000 publikacji z platformy IBUK Libra. Zakres tematyczny księgozbioru obejmuje pełne spektrum dziedzin – od marketingu i zarządzania poprzez finanse, rachunkowość, psychologię, rozwój osobisty, technikę, po prawo i języki obce. Zasady korzystania z IBUK LIBRA pozostają bez zmian, zwiększy się tylko pula dostępnych tytułów.
Alla Gryc
w imieniu zespołu pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego

Data ostatniej zmiany: 2015-03-04 08:16:33

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook