„Czytanie łączy pokolenia”

Data: 2015-05-14

O zaletach czytania dzieciom Miejska Biblioteka Publiczna im dr. T. Rakowieckiego powtarza przy wielu okazjach, każde spotkanie z dziećmi i ich rodzicami jest przyczynkiem do podkreślenia jego ważnej roli w procesie rozwoju i wychowania dziecka. Naszą misją jest wychowanie młodego pokolenia czytelników, dla których biblioteka i książka stają się codzienną i zawsze atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu. Wszystkie nasze działania: lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, konkursy plastyczne i czytelnicze podyktowane są troską o rozwój nawyku czytania, a wiek przedszkolny to idealny moment by zaszczepić w dziecku miłość do literatury. Ogólnopolskie przedsięwzięcia propagujące czytelnictwo sprzyjają naszym inicjatywom, jak choćby akcja Cała Polska Czyta Dzieciom, której idea przyświecała majowym spotkaniom w bibliotece.

Grupa z Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce uczestniczyła w zajęciach z cyklu „Czytanie łączy pokolenia”, podczas których dorośli deklamowali najpiękniejsze utwory z kanonu literatury dziecięcej. Dyrektor przedszkola pani Dorota Durzyńska jako pierwsza odczytała opowiadanie o zwierzętach, którego autorką jest jedna z pań przedszkolanek – Anetta Trusiewicz-Kolinko. Wybrany przez panią dyrektor tekst uwrażliwia dzieci na potrzeby zwierząt i uczy empatii w relacjach z otoczeniem. Wiersz „W bibliotece” autorstwa Zofii Owsieniuk, również nauczyciela przedszkolnego, przeczytała obecnym dzieciom pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Alla Gryc. Strofy wiersza ukazały bibliotekę jako miejsce przyjazne dziecku, wprowadziły w świat książek i bohaterów literackich. Klasykę poezji dziecięcej zaprezentowały również bibliotekarki uczestniczące w spotkaniu, a entuzjastyczna reakcja dzieci potwierdziła tylko siłę przekazu słowa poetyckiego. Mali czytelnicy, wrażliwi na słowo, obdarzeni nie lada wyobraźnią doskonale czują się w konwencji poezji dziecięcej, która rozbudza ich intelektualnie i emocjonalnie. Dlatego tak ważnym jest wspólne czytanie, umacnia ono więź między rodzicem a dzieckiem i niesie ze sobą same korzyści.

Dziękujemy pani dyrektor oraz kadrze pedagogicznej Przedszkola Nr 3 za wsparcie i uczestnictwo w akcji „Czytanie łączy pokolenia”. Wierzymy, że nasz wspólny cel jakim jest wychowanie młodych czytelników, dzięki takim spotkaniom staje się coraz bardziej realny.

Joanna Kisielewicz Agnieszka Kazberuk

 

Data ostatniej zmiany: 2015-05-21 14:03:44

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook