„Idę do szkoły”

Data: 2015-05-12

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce przygotowała nową propozycję zajęć bibliotecznych dla przedszkolaków, które niebawem rozpoczną naukę w szkole. To ważny krok w ich dotychczasowej edukacji, dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich potrzebom opracowując scenariusz lekcji bibliotecznej.

Wychodząc z założenia, że dzieci pięcio-, sześcioletnie stawiają dopiero pierwsze kroki w czytaniu, pisaniu i liczeniu, przygotowaliśmy zestaw literatury pomocnej w opanowaniu tych umiejętności. Wydawnictwa popularno-naukowe dla dzieci swoją zawartością, szatą graficzną, a także sposobem w jaki sformułowane są polecenia muszą zachęcić najmłodszych czytelników do samodzielnej nauki. Trudne zadanie dla wydawców, ale na rynku księgarskim pojawia się coraz więcej propozycji elementarzy, poradników, zestawów ćwiczeniowych, a my wybraliśmy naszym zdaniem te najlepsze.

Prowadząca zajęcia bibliotekarka wprowadza przedszkolaki w świat szkoły prezentując przygotowane książki i pomoce dydaktyczne, szczegółowo omawia każdą z nich, co pozwala przyszłym uczniom oswoić się z perspektywą nauki w szkole. Jest to niewątpliwie duży stres dla dziecka, jednak jesteśmy w stanie go złagodzić stopniowo dozując pewne treści czy umiejętności. Głoskowanie, sylabizowanie, a w konsekwencji samodzielne czytanie to etapy, przez które dziecko musi przejść, aby opanować umiejętność czytania i pisania. Nasze propozycje pomogą dzieciom i rodzicom w przyjazny i często zabawowy sposób przyswoić nowe umiejętności i treści, dlatego warto by każdy przyszły uczeń znalazł odpowiednią książkę dla siebie. Wybór elementarzy jest ogromny, zachęcamy rodziców do zapoznania się z naszą ofertą.

Szkolna rzeczywistość to także nacisk na większą samodzielność dzieci, najprościej uczyć się jej w codziennych sytuacjach. Spakowanie szkolnego tornistra to wyzwanie dla pięcio-, sześciolatka, ale mamy na to sposób. „Poradnik ucznia” to kompendium wiedzy pierwszoklasisty, pozwalające bezboleśnie wdrożyć się w tryb szkolny. Mnóstwo wskazówek i porad dostosowanych do wieku i potrzeb odbiorców sprawniej przysposobią dzieci do osiągnięcia samodzielności. Bezpieczeństwo pierwszoklasisty w drodze do szkoły to równie ważny aspekt, pomocna jak zwykle okazała się książka „Jak przechodzić przez ulicę”, którą dokładnie omówiła prowadząca zajęcia bibliotekarka.

Z naszej oferty jako pierwsze skorzystały dzieci z Przedszkola Nr 5 z Oddziałami  Żłobkowymi, które w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek odwiedziły Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP. Zachęcamy inne placówki do zapoznania się z naszą nowa ofertą.

Joanna Kisielewicz Agnieszka Kazberuk

                                                                                                         

                                                                                                                      

Data ostatniej zmiany: 2015-05-21 14:10:28

Kalendarium - wydarzenia

Aktualnie brak zaplanowanych wydarzeń

Sięgnij po paczkę literacką IBUK Libra Polona Fundacja Orange Biblioteka Narodowa Oferta biblioteki skierowana do czytelników niepełnosprawnych
facebook