W świecie muzyki poważnej

Data: 2015-05-15

15 maja 2015 roku grupa Jeżyków odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną, a pretekstem do złożenia wizyty była lekcja biblioteczna na temat kompozytorów muzyki poważnej. Przedszkolaki będące w trakcie realizowania bloku tematycznego o muzyce klasycznej posiadały już sporą wiedzę na ten temat, a prowadząca zajęcia pani bibliotekarka próbowała ją uporządkować i uzupełnić o ciekawostki z życia najwybitniejszych kompozytorów. Bibliotekarka spotkanie rozpoczęła luźną rozmową sprawdzającą stan wiedzy przedszkolaków, wspólne próby zdefiniowania pojęć takich jak muzyka, kompozytor były punktem wyjścia do przeglądu literatury poświęconej najwybitniejszym twórcom muzyki poważnej. Wydawnictwa popularno-naukowe dostosowane do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym okazały się doskonałą skarbnicą wiedzy i ciekawostek z życia Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena i Amadeusa Mozarta. Uzupełnieniem była przygotowana na tę okazję prezentacja multimedialna „Kompozytorzy muzyki poważnej”, wprowadzająca dzieci w fakty z życia tych wybitnych twórców, przybliżająca im epokę i terminologię związaną z muzyką klasyczną.

Jeżyki przygotowały specjalną niespodziankę dla pani bibliotekarki. Występ najprawdziwszej orkiestry pod batutą pani Małgorzaty Reduch to niewątpliwie punkt kulminacyjny lekcji bibliotecznej. Dzieci wykazały się wyczuciem rytmu i umiejętnością gry w zespole, a ich ręcznie wykonane instrumenty dodawały tylko smaczku występowi.

Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały fragmentu słuchowiska radiowego „Muzyka pana Chopina” autorstwa Wandy Chotomskiej. Ta poetycka biografia jednego z najwybitniejszych Polaków wprowadziła dzieci w świat małego Frycka, który od najmłodszych lat wykazywał już talent i zamiłowanie do muzyki. Było to doskonałym przyczynkiem do rozmowy o ich pasjach i zainteresowaniach, które być może w przyszłości zaowocują talentem na miarę Chopina, Mozarta czy van Beethovena. Bibliotekarka gorąco namawiała przedszkolaki, by wytrwale ćwiczyły i pielęgnowały swoje talenty, gdyż jest to jedyna droga do osiągnięcia sukcesu.

Grupa Jeżyków nie zapomniała też o trwającym Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, przekazując na ręce pani bibliotekarki życzenia od dzieci i pracowników Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce.

Joanna Kisielewicz  Agnieszka Kazberuk

Data ostatniej zmiany: 2015-05-21 14:17:45